Strona główna » Edukacja » Szkolenia NIST » Szkolenie on-line - „Zmiany w prawie budowlanym” - 17 czerwca 2020 r.

Szkolenie on-line - „Zmiany w prawie budowlanym” - 17 czerwca 2020 r.

A+ A-
 

Prelegent dr Mariusz Paradowski omówił najważniejsze kwestie dotyczące nowelizacji prawa budowlanego, która wejdzie w życie we wrześniu 2020 r

Ustawa wprowadziła tzw. projekt techniczny, który ma zawierać m.in.: opis konstrukcji, charakterystykę energetyczną i obliczenia. Jak powiedział Mariusz Paradowski, rodzi to pewne wątpliwości, w przypadku gdy inwestor dostanie pozwolenia na budowę, a projekt techniczny będzie zawierał np. nieprawidłowe obliczenia?

W noweli wprowadzono również uproszczenia związane z legalizacją samowoli budowlanej. Legalizacja takie inwestycji po upływie co najmniej 20 lat od realizacji według nowej procedury będzie możliwa bez konieczności wniesienia opłaty legalizacyjnej. Postępowanie będzie również przyspieszone i uproszczone - organ nie będzie badał min. zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

W ustawie znajduje się również precyzyjny wykaz budów i robót budowlanych, które nie wymagają pozwolenia, a jedynie zgłoszenia. Ustawodawca dał jednak inwestorowi możliwość wyboru – może starać się pozwolenie. Zdaniem dr Paradowskiego takie rozwiązanie daje komfort inwestorowi, który np. będzie chciał uzyskać pozwolenie i mieć w ręku dokument – zgodę urzędu, zanim poniesie skutki finansowe.

 

 

 

PDF
 
kontakt
Facebook
Twitter
Youtube
BIP
 
 
rss

Copyright © 2016 Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego