Strona główna » Serwis obywatelsko-samorządowy

Serwis obywatelsko-samorządowyI Europejskie Webinarium Metropolitarne - 2 czerwca 2020 r.

2 czerwca 2020 r. o godz. 15.00 odbędzie się I Europejskie Webinarium Metropolitalne „Rozmowy metropolitalne: Jak odrodzić się po COVID-19. Definiowanie wspólnych problemów, uniwersalizacja różnic” - informuje Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska, inicjator wydarzenia.

Podlaski Pakiet Gospodarczy

Niemal trzy tysiące pracowników i osób samozatrudnionych z regionu otrzyma trzymiesięczne pensje dzięki wsparciu z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego (PPG). Lokalni przedsiębiorcy sięgnęli też po przeznaczone dla nich atrakcyjne pożyczki, w ramach których podpisano umowy już na niemal 7 mln zł.

Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach zaprasza na konsultacje

Sytuacja epidemiczna wymusiła na pracodawcach niespotykane dotąd metody rekrutacji. Obok rozpowszechnionej już pracy zdalnej pojawiła się zdalna rekrutacja. Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach zachęca poszukujących pracy do skorzystania z szansy zdalnego poszukiwania zatrudnienia i zaprasza do udziału w konsultacjach “Gra o Karierę - Biuro Karier dla Ciebie”, zaś pracodawcom proponuje wzięcie udziału w #CykluWideokonferencjiDlaBiznesu.

Zachodniopomorskie gminy i powiaty przebudują 40 km dróg

Zachodniopomorskie gminy i powiaty przebudują w tym roku ze wsparciem samorządu województwa ponad 40 kilometrów dróg dojazdowych do gruntów rolnych – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Dotacje pochodzą z opłat z tytułu wyłączenia gruntów rolnych z produkcji rolniczej.

Będą uczyć o lokalnych tradycjach

Zarząd Województwa Mazowieckiego rozstrzygnął konkursy ofert dla organizacji pozarządowych dotyczące: promowania mazowieckich produktów tradycyjnych, regionalnych i lokalnych oraz rolnictwa ekologicznego – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Piękna wieś województwa śląskiego

Ruszył nabór wniosków do udziału w konkursie „Piękna wieś województwa śląskiego”. Celem jest pielęgnowanie i rozwijanie tożsamości lokalnej, pobudzanie aktywności gospodarczej, popularyzacja obrzędów i zwyczajów ludowych oraz zachowanie wartości środowiska kulturowego i przyrodniczego.

Chronią kapitał przyrodniczy

Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży oraz Narwiański Park Narodowy w Kurowie, są dwiema z wielu europejskich instytucji, które będą współtworzyć tłumaczoną na pięć języków platformę edukacyjną skierowaną do decydentów, rolników, gospodarstw agroturystycznych, przedsiębiorców, instytucji i organizacji pozarządowych.

Kolej czeka na wnioski

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował o rozpoczęciu przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA naboru wniosków od samorządów do Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus. Dzięki realizacji Programu możliwe będzie przywrócenie połączeń kolejowych do miast, które nie mają dostępu do kolei. Program przyczyni się do eliminowania wykluczenia komunikacyjnego. Zwiększy się atrakcyjność i możliwość rozwoju gospodarczego mniejszych regionów.

Ponad 48 mld złotych pomocy w ramach tarczy antykryzysowej

Tarcza antykryzysowa działa. Wartość przyznanej pomocy - według stanu na 25 maja 2020 r. - wynosi już 48,56 mld zł - informuje Ministerstwo Rozwoju.

Budowa wiaduktu w Sokółce wsparta 20,5 mln zł z rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa

20,5 mln zł pochodzących z rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa zasili budowę wiaduktu w Sokółce, które stanowi przedsięwzięcie kluczowe dla infrastruktury drogowej województwa podlaskiego i jest bardzo wyczekiwane przez mieszkańców Sokółki. Łączna wartość tej inwestycji to ponad 60 mln zł. 45 mln zł zobowiązał się pokryć Samorząd Województwa, Gmina Sokółka przeznaczy na ten cel z własnego budżetu ok. 4 mln zł. Pozostałe 13,5 mln zł zobowiązało się pokryć PKP PLK. Kwota 20 468 872 zł z rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa pozwoli zmniejszyć nakład na inwestycje pochodzący z budżetu województwa podlaskiego.

Prawie 47 mln zł dla Sulejówka i Zielonej Góry na efektywne wykorzystywanie wody opadowej

Unijne i krajowe dofinansowanie, przekazane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pozwoli miastom rozwinąć system gospodarowania „deszczówką”. Efektami podjętych przez Sulejówek i Zieloną Górę działań będą: większa odporność na niebezpieczeństwo zalania i nagłych podtopień oraz wykorzystanie zgromadzonej wody w czasie suszy.

Granty sołeckie

1 czerwca 2020 r. mija termin składania wniosków o granty sołeckie do Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego. Jak informuje Urząd, w tegorocznym budżecie województwa zabezpieczono na ten cel pół miliona złotych.

Opolskie ma pieniądze w ramach programu LIFE

Komisja Europejska przyznała dofinansowania na realizację opolskiego projektu w ramach programu LIFE – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Projekt ma pomóc we wdrożeniu spójnego systemu zarządzania jakością powietrza w regionie.

w Jarocinie inwestują w zieloną energię

Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu jeszcze w tym roku pięć gminnych spółek wybuduje instalacje fotowoltaiczne o mocy niemal 640 kWp – informuje Urząd Miasta Jarocin. Zielona energia będzie produkowana dzięki montażowi blisko 2 tysięcy paneli, które zajmą powierzchnię ponad 3 tys. m2. Wartość inwestycji wyniesie ponad 3 mln zł. Koordynatorem przedsięwzięcia jest spółka Energia Jarocin.

Bezpłatne konferencje on-line „Tarcza antykryzysowa dla biznesu”

Rusza cykl bezpłatnych wideokonferencji „Tarcza antykryzysowa dla biznesu” ma pomóc właścicielom firm w walce z negatywnymi skutkami ekonomicznymi wywołanymi przez pandemię koronawirusa. Pierwsze spotkanie online już 26 maja 2020 r. Podczas wirtualnych spotkań specjaliści poruszą też zagadnienia, takie jak: rozwiązania i instrumenty finansowe z tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej; tarcza samorządowa, która wesprze lokalne budżety istotnie uszczuplone w związku z pandemią; zmiany w Prawie zamówień publicznych, których celem jest przeciwdziałanie skutkom epidemii oraz nowe PZP, wchodzące w życie od 2021 r., które ma być impulsem dla gospodarki oraz pakiet mieszkaniowy oraz zmiany w procesie inwestycyjno-budowlanym, które przyczynią się do tego, że budownictwo mieszkaniowe będzie jednym z kluczowych czynników rozwoju gospodarki osłabionej wskutek pandemii.Świętokrzyska Tarcza Antykryzysowa jest skuteczna

Świętokrzyska Tarcza Antykryzysowa to pakiet rozwiązań współfinansowanych z Funduszy Unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 skierowanych do przedsiębiorców, borykających się z ekonomicznymi skutkami pandemii koronawirusa COVID-19. Pomoc płynie z trzech głównych obszarów: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Pracy.

3 miliardy złotych z funduszy unijnych przeznaczy Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej na wsparcie bieżącej działalności firm

Gospodarcze skutki pandemii spowodowanej przez koronawirus są odczuwalne szczególnie w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Aby im pomóc, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowało wsparcie, którego celem jest finansowanie kapitału obrotowego, czyli wydatków związanych z bieżącą działalnością firm. Jego budżet wyniesie co najmniej 3 miliardy złotych.

Rekordowe wsparcie w dolnośląskim

Ponad 2100 wniosków w sprawie dopłat do wynagrodzeń rozpatrzył pozytywnie Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy. Pozwoli to na ochronę ponad 117 tysięcy pracowników dolnośląskich przedsiębiorstw - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Tak przedstawia się bilans rządowej Tarczy Antykryzysowej po prawie dwóch miesiącach jej funkcjonowania.

50 milionów złotych w 7 dni na program „Zdalna szkoła plus”

W tydzień do programu „Zdalna szkoła+”, w ramach którego dofinansowany zakup sprzętu do zdalnej edukacji, zgłosiło się już ponad 1100 gmin. Większość z wniosków jest już pozytywnie rozpatrzona. Opiewają na ponad 50 milionów zł - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Ponad 140 mln zł rządowego wsparcia dla lotnisk

Wiceminister Infrastruktury Marcin Horała przekazał Prezesowi Rady Ministrów projekt rozporządzenia, który gwarantuje wsparcie finansowe dla polskich portów lotniczych w związku z pandemią koronawirusa. Z pomocy będzie mogło skorzystać 14 lotnisk na łączną kwotę 142,2 mln zł.

1 
2 
3 
4 
5 
... 
17 
 
 
 
rss

Copyright © 2016 Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego