Strona główna » Serwis obywatelsko-samorządowy

Serwis obywatelsko-samorządowyKongres Rady Gmin i Regionów - 6-8 maja 2020 r. - Innsbruck

Kongres Rady Gmin i Regionów - 6-8 maja 2020 r. - Innsbruck

W dniach 6-8 maja br w Innsbrucku odbędzie się Kongres Rady Gmin i Regionów. Organizatorzy spodziewają się około tysiąca uczestników. Trzydniowe wydarzenie upłynie pod hasłem: „Działania lokalne. Globalna zmiana. Realizacja celów zrównoważonego rozwoju.”
Zaplanowano sesje dotyczące klimatu, mobilności i transportu publicznego, efektywności energetycznej, gospodarki wodnej, zrównoważonego budownictwa mieszkaniowego, przestrzeni sportowej i rekreacyjnej.
Więcej informacji na stronie www.miasta.pl
 

„Przyszłość samorządu terytorialnego” - konferencja w Katowicach

Katedra Prawa Samorządu Terytorialnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach organizuje w dniach 12 - 13 marca 2020 r. konferencję naukową: „Przyszłość samorządu terytorialnego”.

Przyszłość oświaty i wyzwania - konferencja w Lublinie

3-4 marca w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbędzie się VII edycja Ogólnopolskiej Konferencji Samorządu i Oświaty Edukacji Przyszłości.

XXI Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH - 26-27 lutego 2020 r., Kielce

Wystawa poświęcona ochronie środowiska oraz gospodarce odpadami odbędzie się w dniach 26-27 lutego 2020 r. w Kielcach. W ubiegłym roku miała miejsce jubileuszowa - XX edycja wydarzenia, podczas którego swoją obecność zgłosiły 62 firmy z ośmiu krajów.

Wspólny bilet dla trójmiejskiej metropolii

Wspólny bilet dla trójmiejskiej metropolii

W ramach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, będzie funkcjonował wspólny, zintegrowany, bilet na pojazdy transportu publicznego. Bilet powinien być dostępny dla mieszkańców za kilka miesięcy. Możliwe, że do projektu dołączą kolejne gminy.
Bilet w cenie 150 zł miesięcznie (ulgowy 75 zł) da prawo do podróżowania środkami komunikacji publicznej na obszarze zajmowanym przez czternaście sąsiadujących z sobą gmin metropolii: Pruszcz Gdański (miasto), Pruszcz Gdański (gmina wiejska), Kolbudy, Żukowo, Gdańsk, Szemud, Sopot, Gdynia, Kosakowo, Rumia, Reda, Luzino, Wejherowo (miasto), Wejherowo (gmina wiejska)
 

Mieszkanie w zamian za remont

40 mieszkań czeka na lokatorów w ramach tegorocznej edycji programu „Mieszkanie za remont” realizowanego w Katowicach. W ramach programu można wynająć lokal po preferencyjnej cenie w zamian za jego odnowienie.

Profil coraz bardziej Zaufany

Już pięć milionów Polaków posiada Profil Zaufany . W ubiegłym roku przybyło 2 mln osób korzystających z tej usługi. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z tej i innych usług e-administracji w 2019 roku korzystało już 40 proc. obywateli naszego kraju.

Samorząd województwa śląskiego będzie współprowadził Muzeum Powstań Śląskich

List intencyjny w tej podpisał Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego i Daniel Beger, prezydent Świętochłowic. Samorząd województwa weźmie na swoje barki część kosztów utrzymania placówki.

Wizyta prezydenta Emmanuela Macrona w Polsce

Wizyta prezydenta Emmanuela Macrona w Polsce

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Republiki Francuskiej Emmanuelem Macronem. Rozmowy dotyczyły m.in. najważniejszych kwestii z zakresu relacji polsko-francuskich oraz bieżącej agendy europejskiej i międzynarodowej.
 

Obchody 100. rocznicy Zaślubin Polski z morzem

Obchody 100. rocznicy Zaślubin Polski z morzem

Senat ustanowił rok 2020 „Rokiem Zaślubin Polski z morzem w Pucku”. 10 lutego 1920 roku generał Józef Haller w Pucku wrzucił do Bałtyku obrączkę, symbolicznie łącząc II RP z morzem.
 

Para Prezydencka Republiki Macedonii Północnej w Polsce

Para Prezydencka Republiki Macedonii Północnej w Polsce

Stevo Pendarovski i Elizabeta Gjorgievska - Para Prezydencka Republiki Macedonii Północnej rozpoczęła wizytę w Polsce. Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego uroczyście powitali ich Prezydent RP Andrzej Duda oraz Agata Kornhauser-Duda.
 

https://www.gov.pl/photo/format/b7dd199b-8dfa-4adb-afd9-a8d8f8576b0b/resolution/729x308
Pieszo będzie bezpieczniej

Pieszo będzie bezpieczniej

Sześć milionów złotych zaplanowano w budżecie na realizację tegorocznej edycji programu „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka. Dofinansowanie otrzymają przedsięwzięcia mające na celu poprawę infrastruktury bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym poprzez modernizację, przebudowę lub doposażenie przejść dla pieszych.
 

Stopień alarmowy BRAVO na terenie Małopolski oraz ALFA i ALFA-CRP na terenie całego kraju

Stopień alarmowy BRAVO na terenie Małopolski oraz ALFA i ALFA-CRP na terenie całego kraju

Od dziś w Polsce obowiązują stopnie alarmowe. Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające drugi stopień alarmowy BRAVO na obszarze województwa małopolskiego oraz pierwszy stopień alarmowy ALFA na pozostałym terytorium Polski, a także pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP na obszarze całego kraju. Stopnie alarmowe będą obowiązywały do środy 29 stycznia 2020 r. (do godziny 23:59).
 

Zdjęcie: https://pixabay.com/pl/photos/budowa-fachowiec-pracownik-2762242
Rekordowo niskie bezrobocie

Rekordowo niskie bezrobocie

W grudniu liczba bezrobotnych spadła poniżej 900 tys. – tak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To najlepszy koniec roku od trzech dekad.
 

Zdjęcie: https://pixabay.com/pl/photos/pi%C5%82ka-no%C5%BCna-bramkarz-konkurencji-673599
Gole będą padać również zimą - nowy program Ministerstwa Sportu

Gole będą padać również zimą - nowy program Ministerstwa Sportu

15 mln zł zaplanowano w tegorocznym budżecie na program budowy zadaszeń boisk piłkarskich. To pilotażowa edycja, której celem jest stworzenie warunków do całorocznego treningu oraz szkolenia piłkarskiego.
 

Zdjęcie: https://pixabay.com/pl/photos/kolejowe-train-tracks-transportu-2619104
Kolej zmieni swoje oblicze

Kolej zmieni swoje oblicze

Sejm przyjął nowelizację ustawy o transporcie kolejowym, która wprowadza Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej - Kolej Plus. To pierwszy program zakładający współpracę rządu i samorządów terytorialnych przy budowie i modernizacji infrastruktury kolejowej. Na jego realizację w ciągu najbliższych dziewięciu lat ma zostać wydane 6,6 mld zł.
 

https://pixabay.com/pl/photos/babcia-seniorin-senior-alzheimera-2637457
Miliony na aktywność społeczną seniorów

Miliony na aktywność społeczną seniorów

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zachęca organizacje pozarządowe i inne podmioty uprawnione do udziału w otwartym konkursie ofert na realizację zadań w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 - edycja 2020.
 

https://pixabay.com/pl/photos/z%C5%82oty-monety-loose-change-euro-cent-3346988
Program „Rozwój lokalny” szansą dla małych i średnich miast

Program „Rozwój lokalny” szansą dla małych i średnich miast

54 miasta rywalizują o granty z Programu "Rozwój lokalny". Kilkanaście projektów otrzyma środki grantowe na realizację kompleksowych i modelowych projektów rozwojowych.
 

Konkurs ofert na realizację zadań publicznych dofinansowanych w 2020 r. ze środków krajowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 (P FIO) w Priorytetach 2, 3 oraz 4.

Konkurs ofert na realizację zadań publicznych dofinansowanych w 2020 r. ze środków krajowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 (P FIO) w Priorytetach 2, 3 oraz 4.

Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ogłosił konkurs ofert na realizację zadań publicznych dofinansowanych w 2020 r. ze środków krajowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 (P FIO) w Priorytetach 2, 3 oraz 4. Termin składania ofert upływa w dniu 23 grudnia 2019 r. o godz. 12.00.
 

Uroczyste spotkanie opłatkowe służb podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji, 18 grudnia 2019 r., Warszawa

Uroczyste spotkanie opłatkowe służb podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji, 18 grudnia 2019 r., Warszawa

18 grudnia 2019 r. w Hotelu Łazienkowskim w Warszawie odbyło się uroczyste spotkanie opłatkowe służb podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz instytucji współpracujących, w którym wzięła udział dr Iwona Wieczorek, Dyrektor Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego.
 

1 
2 
3 
4 
5 
... 
8 
 
 
 
rss

Copyright © 2016 Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego