Strona główna » Serwis obywatelsko-samorządowy

Serwis obywatelsko-samorządowyKongres Rady Gmin i Regionów - 6-8 maja 2020 r. - Innsbruck

Kongres Rady Gmin i Regionów - 6-8 maja 2020 r. - Innsbruck

W dniach 6-8 maja br w Innsbrucku odbędzie się Kongres Rady Gmin i Regionów. Organizatorzy spodziewają się około tysiąca uczestników. Trzydniowe wydarzenie upłynie pod hasłem: „Działania lokalne. Globalna zmiana. Realizacja celów zrównoważonego rozwoju.”
Zaplanowano sesje dotyczące klimatu, mobilności i transportu publicznego, efektywności energetycznej, gospodarki wodnej, zrównoważonego budownictwa mieszkaniowego, przestrzeni sportowej i rekreacyjnej.
Więcej informacji na stronie www.miasta.pl
 

VI Europejski Kongres Samorządów - ZMIANA TERMINU - 1-2 czerwca 2020 r. , Karpacz

Około dwóch tysięcy osób – liderów samorządowych oraz elit regionalnych, przedstawicieli administracji państwowej, świata biznesu, kultury, organizacji pozarządowych, mediów z krajów Europy Środkowej i Wschodniej weźmie udział w IV Europejskim Forum Samorządów w Karpaczu.

NFOŚiGW podsumowuje udany pilotaż współpracy z samorządami przy „Czystym Powietrzu”

NFOŚiGW podsumowuje udany pilotaż współpracy z samorządami przy „Czystym Powietrzu”

Aż 262 złożone wnioski o dofinansowanie w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze” - to efekt zakończonego pilotażu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zrealizowanego z władzami gmin Zabierzów (Małopolska) i Wilkowice (Śląsk). Przez dwa miesiące przygotowano więcej wniosków niż mieszkańcy tych gmin złożyli samodzielnie w ciągu 1,5 roku (184). Najważniejszą korzyścią dla ludzi i środowiska będzie większa liczba zielonych kopek w obwarzanku Krakowa i na mapie Śląska.
 

Ministerstwo Klimatu ogłasza konkurs dla miast - „Lider w kategorii”

Ministerstwo Klimatu ogłasza konkurs dla miast - „Lider w kategorii”

„Miasto z klimatem” to projekt na rzecz rozwoju przyjaznych i neutralnych klimatycznie miast. Jednym z jego elementów jest badanie postępu miast w prowadzonej polityce ekologicznej - „Lider w kategorii”. Ministerstwo Klimatu zaprasza wszystkie miasta do udziału w badaniu oraz do wypełnienia formularza zgłoszeniowego i przesłanie go do 30 kwietnia 2020 r. na adres miasta@klimat.gov.pl
 

Ministerstwo Klimatu ogłosiło nabory w ramach Funduszy Norweskich i EOG

Ministerstwo Klimatu ogłosiło nabory w ramach Funduszy Norweskich i EOG


Ministerstwo Klimatu jako Operator Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” ogłosiło pierwsze nabory w trzech obszarach tematycznych ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG)
2014-2021 na ponad 580 mln zł.
 

Apel Ministra Rolnictwa do samorządów - nie zamykajmy targowisk i bazarów !

Apel Ministra Rolnictwa do samorządów - nie zamykajmy targowisk i bazarów !

Wdrożone w życie przepisy, ograniczające przebywanie poza miejscem zamieszkania, dopuszczają możliwość robienia zakupów spożywczych i dotarcie do pracy. W tym trudnym dla nas wszystkich czasie Minister Rolnictwa J.K. Ardanowski zwraca uwagę, że targowiska i bazary to miejsca pracy wielu osób i ich rodzin. To miejsca, na które docierają produkty od rolników, którzy mają ograniczony dziś zbyt z powodu zamknięcia barów, restauracji czy stołówek.
 

Rząd przyjął pakiet dotyczący tarczy antykryzysowej

Rząd przyjął pakiet dotyczący tarczy antykryzysowej

Ochrona zatrudnienia i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele pakietu projektów ustaw, które składają się na tarczę antykryzysową.
Projekty te opracowały: Ministerstwo Rozwoju; MRPiPS; Ministerstwo Finansów; ZUS; KNF; PFR; Ministerstwo Sprawiedliwości; MSWiA, pod nadzorem KPRM i we współpracy z innymi ministerstwami oraz instytucjami publicznymi.
 

Dopłacimy do wynagrodzeń, by utrzymać zatrudnienie poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Dopłacimy do wynagrodzeń, by utrzymać zatrudnienie poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Pracodawcy, którym na skutek pandemii koronowirusa spadły obroty, będą mogli starać się o dofinasowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz marszałkowie regionów zapewnią pieniądze na pokrycie kosztów wynagrodzeń pracowników i składek na ubezpieczenia społeczne. To jedno z rozwiązań, które znalazło się w projekcie tarczy antykryzysowej.
 

KORONAWIRUS (SARS-Cov-2) W  POLSCE. DZIAŁANIA RZĄDU RP W WALCE Z EPIDEMIĄ

KORONAWIRUS (SARS-Cov-2) W POLSCE. DZIAŁANIA RZĄDU RP W WALCE Z EPIDEMIĄ

O pierwszym przypadku pacjenta z zakażeniem koronawirusem w naszym kraju (COVID - 19) poinformował podczas konferencji prasowej minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski w dniu 4 marca 2020 roku. Na chwilę obecną - w dniu 23 marca 2020 roku w Polsce potwierdzonych zostało 684 przypadków zachorowań na chorobę o nazwie COVID-19, wywołaną nowym koronawirusem SARS-Cov-2, a 8 osób zmarło.
 

Miliony na zdalnych lekcjach - inicjatywa Ministerstwa Cyfryzacji

Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji niemal 1,4 miliona użytkowników i ponad 22 miliony odsłon, do tego ponad trzy tysiące materiałów – to najkrótsze podsumowanie pierwszego tygodnia uruchomionego przez MC portalu gov.pl/zdalnelekcje

ŁÓDZKIE W WALCE Z COVID-19

ŁÓDZKIE W WALCE Z COVID-19

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego przygotował pakiet informacji „Łódzkie w walce z codiv-19”. Informacje zamieszczone na stronie https://biznes.lodzkie.pl/koronawirus/ przeznaczonych są dla mieszkańców województwa łódzkiego, ze szczególnym uwzględnieni m.in. przedsiębiorców, rolników czy studentów.
 

Ministerstwo Finansów zmienia termin wprowadzenia nowej matrycy stawek VAT

Ministerstwo Finansów zmienia termin wprowadzenia nowej matrycy stawek VAT

Ministerstwo Finansów wychodząc naprzeciw postulatom podatników, przesuwa termin stosowania nowej matrycy stawek podatku VAT. Nowe rozwiązania obowiązywać będą od 1 lipca 2020 r.
„Chcemy, by firmy nie musiały martwić się nowymi obowiązkami w tym trudnym dla nich czasie. Dlatego po decyzji o przesunięciu terminów związanych z nowym JKP VAT i Centralnym Rejestrem Beneficjentów Rzeczywistych, zdecydowaliśmy się też przełożyć w czasie stosowanie nowej matrycy VAT” - mówi Minister Finansów Tadeusz Kościński.
 

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogranicza działanie uczelni do 10 kwietnia 2020 r.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogranicza działanie uczelni do 10 kwietnia 2020 r.

Do 10 kwietnia 2020 r. przedłużamy ograniczenie działania uczelni w Polsce poinformował Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin.
Rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania niektórych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 wejdzie w życie 26 marca 2020 r.


 

Kształcenie na odległość - nowe regulacje prawne Ministerstwa Edukacji Narodowej

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało na swoich stronach o zmianie przepisów, dzięki którym możliwe jest prowadzenie kształcenia na odległość w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID- 19. MEN określiło zasady prowadzenia nauczania na odległość oraz stworzyło możliwość oceniania i klasyfikowania uczniów. Nowe przepisy będą obowiązywały od 25 marca 2020 r. do 10 kwietnia 2020 r.

Tarcza antykryzysowa dla III sektora - wystąpienie Przewodniczącego ds. Pożytku Publicznego prof. Piotra Glińskiego

Tarcza antykryzysowa dla III sektora - wystąpienie Przewodniczącego ds. Pożytku Publicznego prof. Piotra Glińskiego

Przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego prof. Piotr Gliński poinformował 20 marca 2020 r., że w związku z zagrożeniem COVID-19 rząd obejmie organizacje pozarządowe działaniami osłonowymi w ramach tarczy antykryzysowej .
 

„Przyszłość samorządu terytorialnego” - konferencja w Katowicach

Katedra Prawa Samorządu Terytorialnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach organizuje w dniach 12 - 13 marca 2020 r. konferencję naukową: „Przyszłość samorządu terytorialnego”.

Rekordowe nakłady na „Aktywny Samorząd”

Wystartowała kolejna edycja programu „Aktywny Samorząd”. Wnioski mogą składać samorządy na poziomie powiatowym, dla których środki pochodzące z programu są uzupełnieniem ich działań w ramach zadania własnego. Wsparcie może być przeznaczone na transport, edukację lub zakup sprzętu elektronicznego. W tym roku na realizację programu przeznaczono prawie 200 mln zł.

Renesans polskich rzek i jezior?

W pierwszym kwartale bieżącego roku ma być gotowy program renaturyzacji wód – informuje Państwowe Gospodarstwo Wodne. Celem jest zwiększenie retencji naturalnej – realizowanej za pomocą środków mających na celu ochronę zasobów wodnych przez przywracanie lub utrzymanie naturalnych ekosystemów. Takie działania w znacznym stopniu przyczyniają się do zmniejszenia strat ponoszonych przez społeczeństwo, środowisko i gospodarkę kraju na skutek zmian klimatu, stanowiąc jedną z możliwości adaptacji do zmian klimatu.

Przyszłość oświaty i wyzwania - konferencja w Lublinie

3-4 marca w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbędzie się VII edycja Ogólnopolskiej Konferencji Samorządu i Oświaty Edukacji Przyszłości.

XXI Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH - 26-27 lutego 2020 r., Kielce

Wystawa poświęcona ochronie środowiska oraz gospodarce odpadami odbędzie się w dniach 26-27 lutego 2020 r. w Kielcach. W ubiegłym roku miała miejsce jubileuszowa - XX edycja wydarzenia, podczas którego swoją obecność zgłosiły 62 firmy z ośmiu krajów.

1 
2 
3 
4 
5 
... 
9 
 
 
 
rss

Copyright © 2016 Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego