Strona główna » Serwis obywatelsko-samorządowy » Flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma zawsze pierwszeństwo.

Flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma zawsze pierwszeństwo.

A+ A-
 

Na terenie naszego kraju flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią.

 

Flaga może pozostawać na maszcie od świtu do zmroku. Jeśli ma pozostać dłużej, muszą być odpowiednio oświetlone. Nie powinno się podnosić i wywieszać flagi w dni deszczowe i przy bardzo silnym wietrze. W czasie burzy, bardzo silnego wiatru lub śnieżycy flagi należy jak najszybciej opuścić i zdjąć. Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.

 

To tylko niektóre, wybrane zasady postępowania z flagą narodową, opracowane przez MSWiA. Szczegółowe zasady postępowania z tak zwanymi weksyliami, czyli znakami rozpoznawczymi, w tym flagami, sztandarami, proporczykami itd. zostały opisane w specjalnej broszurze, rodzaju „instrukcji obsługi”, która może się okazać niezwykle przydatna dla każdego rodzaju urzędu publicznego i samorządowego w kraju.

 

Broszura jest do pobrania nieodpłatnie tutaj

 

W przypadku więcej niż jednej flagi w rzędzie, półkolu lub kole, kolejność uzależniona jest od ich miejsca w następującej hierarchii:

1.Flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej.

2.Flaga innego państwa.

3.Flaga województwa.

4.Flaga powiatu.

5.Flaga gminy (miasta, gminy miejsko­wiejskiej, gminy wiejskiej).

6.Flaga Europejska.

7.Flaga organizacji międzynarodowej (np. flaga ONZ, flaga NATO).

8.Flaga służbowa (np. Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Poczty Polskiej, straży miejskiej).

9.Flaga instytucji, firmy, organizacji, uczelni, szkoły, klubu sportowego itp.

  1. Flaga grupy narodowościowej, flaga okolicznościowa.

 

Hierarchii tej należy przestrzegać przy wszystkich formach eksponowania flag i bannerów w przestrzeni publicznej, na zewnątrz i wewnątrz budynków lub obiektów sportowych.

 

W broszurze został opisany sposób ekspozycji flagi, proporców, proporczyków itd. Jest także wskazanie dla… kibiców. Powszechny stał się zwyczaj umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe (na przykład w skokach narciarskich), aby jednak nie naruszać zasad, powinny to być barwy narodowe, a nie flagi o proporcji 5:8.

 

P.S.

Mazurek Dąbrowskiego naszym hymnem od 90 lat

 

"Mazurek Dąbrowskiego" hymnem narodowym. "Tekst ten należy uważać za jedynie obowiązujący" – tak brzmiał fragment okólnika ministra spraw wewnętrznych Felicjana Sławoja Składkowskiego z 26 lutego 1927 roku dotyczący słów "pieśni literackiej: Jeszcze Polska nie zginęła".

 

- Ustanowienie Mazurka Dąbrowskiego hymnem Polski, to bardzo ważne wydarzenie w historii naszego kraju. Ta pieśń towarzyszyła Polakom w trudnych momentach i w chwilach chwały - powiedział Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji podczas obchodów 90-lecia ustalenia Mazurka Dąbrowskiego polskim hymnem narodowym.

 

Uroczystość odbyła się 24 lutego 2017 r. w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Jej uczestnicy wysłuchali „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” w wykonaniu chóru SGSP. Była ona pierwowzorem dzisiejszego hymnu i różni się od niego brzmieniem niektórych zwrotek i długością.

 

Przemysław Rey - przedstawiciel Muzeum Hymnu Narodowego, opowiedział zgromadzonym o historii hymnu. Następnie, wszyscy goście wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

 

- Mamy renesans patriotyzmu. Młodzi ludzie są dumni z tego, że są Polakami. Są zainteresowani pielęgnowaniem pamięci historycznej w domach, w szkołach oraz podczas uroczystości i zawodów sportowych - powiedział minister Błaszczak w swoim wystąpieniu.

 

Więcej na stronie MSWiA: http://www.mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/15808,Mazurek-Dabrowskiego-naszym-hymnem-od-90-lat.html

 

Sławomir Stalmach

Zastępca Dyrektora Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego

 
 
 
rss

Copyright © 2016 Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego