Strona główna » Serwis obywatelsko-samorządowy » Kto jest najbiedniejszy, a kto najbogatszy w Unii?

Kto jest najbiedniejszy, a kto najbogatszy w Unii?

A+ A-
 

https://www.ecb.europa.eu/euro/banknotes/europa/shared/img/new-series.jpg

W 2017 r. w 20 regionach Unii Europejskiej odnotowano PKB na mieszańca na poziomie poniżej 50 proc. średniej unijnej – poinformował europejski urząd statystyczny. Trzy z tych regionów to polskie województwa: podkarpackie (49 proc.), warmińsko-mazurskie (49 proc.) oraz lubelskie (48 proc.). Co ciekawe natomiast, grupę najbiedniejszych opuściło Podlasie. W tym województwie PKB kształtuje się na poziomie 50 proc.

Wśród polskich krezusów niezmiennie pozostaje tzw. region stołeczny statystycznie wydzielony z Mazowsza. Stolica Polski wraz z przyległymi powiatami osiąga 152 proc. średniego unijnego PKB, co daje jej 19. miejsce w UE.

Ponadto wśród 20 najbiedniejszych obszarów, w których PKB na mieszkańca był poniżej połowy średniej unijnej, pięć znajduje się w Bułgarii, po cztery w Grecji i na Węgrzech, dwa w Rumunii, a dwa to francuskie terytoria zamorskie.  Najbogatsze w UE jest londyńskie City (626 proc. średniej)

Wyniki ekonomiczne poszczególnych regionów zdecydują o podziale środków z Funduszu Spójności.

 

Żródło: http://samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/189673/Biedni-i-bogaci--Eurostat-3-polskie-regiony-w-grupie-najbiedniejszych-w-UE--Warszawa---wsrod-najbogatszych

 
 
 
rss

Copyright © 2016 Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego