Strona główna » Serwis obywatelsko-samorządowy » Poradnik „RODO dla administracji” dostępny dla samorządów.

Poradnik „RODO dla administracji” dostępny dla samorządów.

A+ A-
 

https://www.gov.pl/image-formats/2019/02/06/e9109f52-7645-a2c7-1c38-8b0fed9c0071/panoramic/1280x540.jpg

- Wdrażanie przepisów RODO jest jednym z codziennych problemów polskiej administracji w ostatnim czasie. Bardzo ważne jest, aby w urzędach odnaleźć balans pomiędzy stosowaniem wprost tych przepisów, a codziennym funkcjonowaniem - powiedział wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, który wraz z Markiem Zagórskim, ministrem cyfryzacji, zaprezentował poradnik „RODO dla administracji”. Adresatem poradnika są m.in. samorządy.

Od ponad ośmiu miesięcy we wszystkich krajach Unii Europejskiej obowiązuje Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych (RODO). Zmiany w obszarze przetwarzania danych osobowych nadal budzą wiele niejasności dotyczących ich stosowania. Poradnik „RODO dla administracji”, będący efektem współpracy MSWiA oraz Ministerstwa Cyfryzacji, jest odpowiedzią na wątpliwości pracowników urzędów, w tym jednostek samorządu terytorialnego.

- Poradnik powstał w wyniku pracy praktyków – osób, które zajmują się ochroną danych w urzędach i na bazie ich doświadczeń. Staramy się takimi opracowaniami wyjaśniać zasadnicze problemy -  powiedział podczas prezentacji Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Pracownicy administracji znajdą w poradniku odpowiedzi na 27 istotnych pytań, między innymi tych dotyczących transmitowania online posiedzeń rady gminy, rady powiatu oraz sejmików województwa, a także publikacji imion i nazwisk pracowników urzędu w protokołach z komisji i sesji rady gminy.  

- Jestem przekonany, że przewodnik po RODO, tworzony przez praktyków i oparty o rozwiązania problemów, które najczęściej pojawiają się w administracji, będzie bardzo dobrym punktem odniesienia dla wielu urzędów – powiedział wiceminister Paweł Szefernaker. 

Poradnik dostępny jest w formie elektronicznej na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji. Zostanie także zaprezentowany samorządowcom podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Pakiety poradników otrzymają także urzędy wojewódzkie.

 

Tekst: https://www.gov.pl/web/mswia/poradnik-rodo-dla-administracji-dostepny-dla-samorzadow

 

Zachęcamy do pobrania poradnika ze strony internetowej Ministerstwa Cyfryzacji:

https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/rodo-dla-administracji-odpowiedzi-na-27-pytan

 
 
 
rss

Copyright © 2016 Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego