NIST - powrót do strony głównej
Z lewej strony ozdobny napis Niepodległa po prawej stronie drukowanymi literami napis: Polska Stulecie Odzyskania Niepodległości
Strona główna » Wydarzenia NIST » 12 października 2017 r., Warszawa - warsztaty „Jaki urzędnik pracuje efektywnie? Dobre praktyki wspierające równowagę pomiędzy życiem zawodowym i rodzinnym w instytucjach publicznych”

12 października 2017 r., Warszawa - warsztaty „Jaki urzędnik pracuje efektywnie? Dobre praktyki wspierające równowagę pomiędzy życiem zawodowym i rodzinnym w instytucjach publicznych”

A+ A-

12.10.2017 r. w siedzibie Krajowej Szkoły Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego w Warszawie (KSAP), w ramach Forum Zarządzania Publicznego (wspólny projekt Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego, Krajowej Szkoły Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego  oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych) miało miejsce kolejne wydarzenie – warsztaty nt. „Jaki urzędnik pracuje efektywnie? Dobre praktyki wspierające równowagę pomiędzy życiem zawodowym i rodzinnym w instytucjach publicznych” Wydarzenie to otworzył dr Wojciech Federczyk, Dyrektor KSAP.

Zdolność pozyskania i utrzymania pracowników to również ogromne wyzwanie dla administracji publicznej, dlatego tak ważna była poruszana problematyka dotycząca wzajemnych relacji pomiędzy pracą zawodową i życiem rodzinnym, które należy rozpatrywać wieloaspektowo. Pogodzenie obowiązków zawodowych i rodzinnych stanowi poważne wyzwanie. Konflikt praca-rodzina odnosi się do równoczesnych nacisków z domen życia zawodowego i rodzinnego, a spełnianie wymagań jednej roli utrudnia realizację drugiej. Termin konflikt praca-rodzina nie może być zatem praktycznie rozpatrywany bez uwzględnienia znaczenia obowiązków rodzinnych, co wskazuje na złożoność omawianej problematyki. Wykształcony historycznie, często odmienny model rodziny w różnych krajach Unii Europejskiej decyduje o stosowanych praktykach w zakresie utrzymywania równowagi pomiędzy pracą zawodową a obowiązkami rodzinnymi. Przy omawianiu powyższej problematyki nie sposób nie wspomnieć o równowadze między pracą zawodową i życiem prywatnym (ang. Work-Life Balance), które stanowi odwołanie do zachowania należnych proporcji między czasem pracy i nie-pracy w związku z pojawiającymi się zagrożeniami zawłaszczania czasu pozostającego do dyspozycji jednostki, przez zwielokrotnienie powinności związanych z pełnieniem roli pracowniczej (w szerokim tego słowa znaczeniu - odnoszącym się do bycia aktywnym zawodowo) w dobie globalizacji i  społeczeństwa wiedzy.  Stosowanym terminem opisującym problemy praca-życie jest pogodzenie obowiązków rodzinnych i zawodowych. Sformułowanie to odnosi się do zredukowania i wyeliminowania konfliktu pomiędzy tymi obowiązkami.  Fakt zatrudnienia jest ważnym wyznacznikiem jakości życia w rodzinie. Zróżnicowana polityka prorodzinna w krajach UE w oczywisty sposób wpływa na poziom życia rodzin i możliwości godzenia pracy zawodowej z obowiązkami rodzinnymi. Nadal jednak kobiety wracające po pracy czeka jeszcze szereg zajęć domowych. Dlatego też, z punktu widzenia godzenia konfliktu praca a rodzina dużą szansę stwarza zatrudnienie w ramach elastycznych form zatrudnienia. Do tych, które są szczególnie przyjazne rodzinie możemy zaliczyć telepracę, pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy, dzielenie stanowiska pracy (job-sharing). 

Podczas spotkania, Pani Małgorzata Sarzalska - Dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych i Prognoz (Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej)  omówiła nową platformę „Rodzina i praca – to się opłaca!” MRPiPS, na której  omówione są narzędzia i mechanizmy wspierające godzenie życia zawodowego i rodzinnego. Jej adresatami są zarówno pracodawcy jak i pracownicy, a na podkreślenie zasługują nowe rozwiązania sprzyjające tworzeniu przyjaznych warunków pracy np. zapewnienie pomieszczeń wykorzystywanych przez karmiące mamy.

Pani Małgorzata Nietopiel, Dyrektor Departamentu Prewencji i Rehabilitacji ZUS oraz Hanna Sikora, Wicedyrektor Departamentu Spraw Pracowniczych ZUS przedstawiły stosowane przez ZUS działania prewencyjne, w tym zaprezentowane zostały najpowszechniejsze problemy występujące w pracy, dotyczące m.in. zagrożeń związanych ze stresem i ergonomią.


Aby zapobiec nasileniu problemów zdrowotnych, należy zapewnić bezpieczniejsze i bardziej higieniczne warunki pracy przez całe życie zawodowe. Omówione zostały cztery główne cele:

  1. promowanie zrównoważonej pracy i zdrowego starzenia się od początku życia zawodowego;
  2. zapobieganie problemom zdrowotnym na przestrzeni całego życia zawodowego;
  3. umożliwianie pracodawcom i pracownikom zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy w kontekście starzenia się siły roboczej;
  4. wspieranie wymiany informacji i dobrych praktyk.

W panelu dyskusyjnym „Jaki urzędnik pracuje efektywnie?”, który moderował dr Marcin Sakowicz, Doradca Dyrektora KSAP, wzięły udział:

Ponadto uczestnicy mieli możliwość skorzystania z warsztatów, podczas których  dowiedzieli się jak pozyskać pracowników i utrzymać tych najlepszych z wykorzystaniem podejścia employer branding  (prowadzenie:  Joanna Kotzian) oraz jak zbudować program równowaga praca-życie w organizacji (prowadzenie: dr Cecylia Sadowska-Snarska).

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele NIST na czele z Dyrektorem dr Iwoną Wieczorek.


PDF
kontakt
Facebook
Twitter
Youtube
BIP
 
rss

Copyright © 2024 Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego