Strona główna » Wydarzenia » Wydarzenia naukowe » 13 gmin podpisało porozumienie o współpracy z KZN

13 gmin podpisało porozumienie o współpracy z KZN

 

Wiceprezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Michał Sroka i przedstawiciele 13 gmin podpisali porozumienie o współpracy w ramach realizacji inwestycji mieszkaniowych. Krajowy Zasób Nieruchomości oraz gminy zamierzają wspólnie utworzyć Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową. Zadaniem spółki będzie budowa mieszkań na wynajem w województwie małopolskim. Będą to mieszkania dla osób, które nie posiadają zdolności kredytowej, ale mają możliwość opłacania czynszu.

Porozumienie z Krajowym Zasobem Nieruchomości podpisały następujące gminy: Bochnia, Borzęcin, Dąbrowa Tarnowska, Gnojnik, Jodłowa, Korzenna, Proszowice, Ryglice, Stary Sącz, Trzciana, Tuchów, Wierzchosławice oraz Zakliczyn. Porozumienie jest efektem wprowadzonego przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pakietu mieszkaniowego, którego rozwiązania wspierają powstawanie Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych.

SIM – spółka budująca dostępne cenowo mieszkania na wynajem

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to nowa formuła obecnie funkcjonujących TBS-ów. Nowym rozwiązaniem jest model, w którym jednostka samorządu terytorialnego zakłada SIM z KZN. W tym wariancie KZN dysponuje gruntem Skarbu Państwa i wnosi go do spółki (SIM) w celu budowy na nim lokali mieszkalnych. Lokale mieszkalne będą przeznaczone dla określonej grupy najemców, którzy posiadają środki na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są na tyle ograniczone, że nie stać ich na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie.

 

Więcej informacji na stronie:

https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/premier-jaroslaw-gowin-budujemy-mieszkania-dla-mlodych-polakow-13-gmin-podpisalo-porozumienie-o-wspolpracy-z-kzn 
 
 
rss
 

 
Copyright © 2016 Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego