NIST - powrót do strony głównej
Z lewej strony ozdobny napis Niepodległa po prawej stronie drukowanymi literami napis: Polska Stulecie Odzyskania Niepodległości
Strona główna » Wydarzenia NIST » III Forum Prostego Języka

III Forum Prostego Języka

A+ A-

Sygnatariusze "Deklaracji na rzecz upraszczania języka" spotkali się po raz trzeci by podzielić się swoimi doświadczeniami i dobrymi praktykami. Wydarzenie odbyło się 30 listopada 2021 roku w formule hybrydowej. Forum rozpoczęło się od wystąpienia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) Grzegorza Pudy. Następnie dyrektor generalny MFiPR Robert Bartold oraz przedstawiciele pięciu instytucji (Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, miasta Dąbrowa Górnicza i starostwa powiatowego w Olkuszu) podpisali deklarację. Gościem specjalnym wydarzenia był prof. Jerzy Bralczyk - wybitny polski językoznawca, członek Rady Języka Polskiego i Polskiego Towarzystwa Językoznawczego.

 

Jednym z punktów programu był panel dyskusyjny pt. „Czy samorządy chcą pisać prostym językiem?” w którym wzięły udział prof. Karolina Ruta-Korytowska z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Pani Sylwia Ługowska-Bulak Zastępca Dyrektora Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego.

Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego od 10 stycznia 2019 r. jest sygnatariuszem Deklaracji na rzecz upraszczania języka w urzędach. Jednym z rezultatów podpisanego dokumentu było seminarium nt. „Prosty język w urzędzie. Fundusze Europejskie w przyszłej perspektywie”, które NIST zorganizował w Łodzi 26 lutego 2019r. we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. W wydarzeniu wzięło udział ponad 100 przedstawicieli jst, którzy zapoznali się z założeniami kampanii na rzecz prostej komunikacji w urzędach. Obecnie NIST realizuje cykl bezpłatnych szkoleń dla jednostek samorządu terytorialnego dotyczących m.in. prostego języka jako elementu Programu Dostępność Plus., które cieszą się dużym zaintereowaniem samorządowców.

 


PDF
kontakt
Facebook
Twitter
Youtube
BIP
 
rss

Copyright © 2023 Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego