NIST - powrót do strony głównej
Z lewej strony ozdobny napis Niepodległa po prawej stronie drukowanymi literami napis: Polska Stulecie Odzyskania Niepodległości
Strona główna » Wydarzenia NIST » Konferencja -„Formacje ochotnicze w Polsce” - 10 grudnia 2019 r. - Łódź

Konferencja -„Formacje ochotnicze w Polsce” - 10 grudnia 2019 r. - Łódź

A+ A-

W wykładzie inaugurującym dr Tomasz Taborek (IPN) scharakteryzował początki konspiracji w Łodzi i warunki w jakich działał polskich ruch oporu w 1939 r. Według pierwotnych planów, Łódź miała być stolicą Generalnej Guberni, ostatecznie jednak w wyniku sprzeciwu łódzkich Niemców, została wcielona do Rzeszy.

Jak powiedział dr. hab. prof. UŁ Przemysław Waingertner, działalność AK w Okręgu Łódź odbywała się w specyficznych warunkach. Region został podzielony na ziemie wcielone do Niemiec i GG, która miała stanowić rezerwuar taniej siły roboczej. Polska ludność Łodzi była wysiedlana na prowincję, żeby zrobić miejsce dla Niemców. Poruszanie się było utrudnione i ryzykowne. - W tych warunkach działalność przypominała raczej akcje komandosów - powiedział profesor Uniwersytetu Łódzkiego.

Dr Dariusz Rogut (IPN) nakreślił zarys działalności  ruchu oporu Armii Krajowej i represje jakie spotkały jego członków po wkroczeniu Armii Czerwonej.

W drugiej części konferencji mgr Paweł Wąs (IPN) przybliżył scharakteryzował Konspiracyjnego Wojska Polskiego, największej organizacji antykomunistycznego podziemia w Polsce. Nie zabrało przybliżenia sylwetki jego dowódcy, kpt. Stanisława Sojczyńskiego - „Warszyca”. Przypomnijmy, że patron 9. Łódzkiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, zorganizował struktury KWP. Żołnierze „Warszyca” wsławili się m.in. brawurową akcją rozbicia aresztu w Radomsku. W kwietniu 1946 r. uwolnili z niego grupę ok. 60 osób aresztowanych i przetrzymywanych przez funkcjonariuszy UB. W 1946 r. został aresztowany przez UB i skazany na karę śmierci.

W tematykę obrony terytorialnej kraju wprowadził uczestników mgr Radosław Peterman, podając przykłady z naszej historii, począwszy od pospolitego ruszenia, po organizację obrony terytorialnej w II RP i jej rolę w wojnie obronnej 1939 r.

Gen. Dyw. Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, przedstawił wybrane aspekty procesu powstawania WOT. Do tej pory wpłynęło ponad 44 tys. wniosków o powołanie. Wielu żołnierzy WOT to osoby dobrze wykształcone.

- Źródłem sukcesu jest możliwość pogodzenia służby z pracą zawodową - powiedział generał Kukuła.

W ostatniej części wydarzenia dr hab. prof. UŁ Jacek Regina-Zaleski przedstawił koncepcję wojen hybrydowych, a dr hab. prof. UŁ Przemysław Żurawski vel Grajewski – wyzwania bezpieczeństwa Polski Anno Domini 2019. Konferencję podsumowała dyskusja.


PDF
kontakt
Facebook
Twitter
Youtube
BIP
 
rss

Copyright © 2024 Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego