Strona główna » Wydarzenia » Wydarzenia naukowe i samorządowe w Polsce » Forum Miast i Regionów, 4 - 6 czerwca 2019 r., Rzeszów / Jasionka

Forum Miast i Regionów, 4 - 6 czerwca 2019 r., Rzeszów / Jasionka

A+ A-
 

Przez dwa dni Rzeszów był stolicą Bałkanów Zachodnich. Kwestia zbliżenia krajów z tego obszaru zdominowała Forum Miast i Regionów zorganizowane w dniach 4-6 czerwca 2019 r. Centrum Kongresowo-Wystawienniczym Q2Arena w Jasionce. Omówiono również kwestię transformacji regionów węglowych, usług publicznych i inteligentnych miast.

- Dziś Rzeszów jest stolicą Bałkanów Zachodnich. Właśnie tu w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce organizujemy szczyt poświęcony rozwojowi miast i regionów -powiedział podczas otwarcia forum Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju. - Chcemy się dzielić naszymi doświadczeniami. Nieprzypadkowo na miejsce konferencji wybraliśmy podkarpackie. To jest region, który ciągle ma niskie PKB, ale zrobił olbrzymi postęp. Pomogły w tym fundusze unijne. To znakomity przykład jak wykorzystać to wsparcie.

Pod znakiem wsparcia dla Bałkanów

Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego, wiceprezes Związku Województw RP, zachęcał do poznawania Podkarpacia i tego, co udało się zrobić dzięki funduszom. Minister i marszałek wraz z przedstawicielami regionów bałkańskich wzięli udział w najważniejszym panelu pierwszego dnia, poświęconemu wsparciu dla Bałkanów Zachodnich. Dyskutowano również na temat współpracy terytorialnej oraz projektu „Via Carpatia” jako głównego międzynarodowego korytarza drogowego łączącego baseny Morza Bałtyckiego, Morza Czarnego, Morza Egejskiego i Morza Adriatyckiego.

Praktyki, których nie można powtórzyć

W drugim dniu rozmawiano m. in. o transformacji regionów węglowych. Wydobycie w województwie śląskim jest największe w UE. Autem ma być ponad 3 tys. hektarów zdegradowanych terenów poprzemysłowych w świetnych lokalizacjach, które będzie można zrewitalizować. Skrytykowano dekarbonizację przeprowadzoną w latach 90-tych.

- To nie była udana transformacja, wielu ludziom w sile wieku podziękowano za pracę – powiedział Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. -

– Wyłączono 90 proc. gospodarki – powiedział Roman Szełemiej, prezydent Wałbrzycha. - Wywołało to również efekt depopulacji. W ciągu kilku lat ludność miasta skurczyła się o 20 proc. Pewnych praktyk nie można powtórzyć.

Brakuje pieniędzy na rozwój

Ważnym tematem tego dnia była także kwestia usług publicznych. Danijela Djurović, wiceburmistrz gminy Herceg Novi (Czarnogóra), zaakcentowała fakt, że w jej kraju zaledwie 60 proc. populacji ma dostęp do sieci wodno-kanalizacyjnej, a 10 proc. do oczyszczalni ścieków. Goście z Bałkanów podkreślali, że miasta stać jedynie na bieżące utrzymanie i bez środków zewnętrznych duże inwestycje są niemożliwe.

Poruszono także zagadnienie inteligentnych miast. Podkreślano m. in fakt, że rozwój w kierunku inteligentnych miast w średniej wielkości miastach przebiega równie dobrze jak w największych aglomeracjach.

Podczas forum można było również zwiedzić stoiska beneficjentów prezentujących zrealizowane projekty współfinansowane z unijnych funduszy, a także obejrzeć wystawę fotograficzną poświęconą efektom wdrażania funduszy unijnych.

 

Źródło: podkarpackie.pl/własne


galeria - foto 1
galeria - foto 2
galeria - foto 3
galeria - foto 4
galeria - foto 5
galeria - foto 6
 
galeria - foto 7
galeria - foto 8
galeria - foto 9
 PDF
 
kontakt
Facebook
Twitter
Youtube
BIP
 
 
rss

Copyright © 2016 Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego