NIST - powrót do strony głównej
Z lewej strony ozdobny napis Niepodległa po prawej stronie drukowanymi literami napis: Polska Stulecie Odzyskania Niepodległości
Strona główna » Wydarzenia NIST » W województwie łódzkim powstaną kolejne mieszkania w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM)

W województwie łódzkim powstaną kolejne mieszkania w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM)

A+ A-

Zaproponowane na początku roku przez rząd w pakiecie mieszkaniowym rozwiązania skoncentrowały się na części programu mieszkaniowego, która w największym stopniu oparta jest o współpracę z samorządami.  Każdy samorząd może utworzyć SIM lub przystąpić do już istniejącego, jeśli uzna, że mieszkańcy danej gminy potrzebują mieszkań na wynajem.

 

"Bardzo ważna jest współpraca między rządem i samorządem. Samorządy dysponują gruntami pod budowę, kontrolują proces planowania przestrzennego oraz najlepiej znają potrzeby mieszkańców i lokalny rynek. Zadaniem rządu jest zapewnić odpowiednie przepisy i wsparcie finansowe" – podkreślała wiceminister Anna Kornecka.

KZN powołał już razem z gminami 7 spółek SIM: SIM Stalowa Wola, SIM KZN Zachodni, SIM Południe, SIM SMS, SIM Śląsk, SIM Północ oraz SIM KZN Zachodniopomorskie. Nowo powołany SIM Łódzkie sp. z o.o. z siedzibą w Radomsku to już ósma spółka stworzona dzięki współpracy rządu z samorządami.

 

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa – spółka budująca dostępne cenowo mieszkania na wynajem

Społeczna inicjatywa mieszkaniowa, czyli SIM, to podmiot realizujący budownictwo społeczne. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanych czynszu. Od 2022 roku po spłacie kredytu zaciągniętego przez SIM na budowę mieszkań, najemca będzie mógł ubiegać się o własność mieszkania lub skorzystać z tzw. wakacji czynszowych, czyli rozliczyć wpłaconą partycypację w czynszu (dzięki temu najemca będzie płacił niższy, nawet o 20% czynsz).

 

Więcej informacji na stronie

 

https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/w-radomsku-powstana-kolejne-mieszkania-w-ramach-spolecznej-inicjatywy-mieszkaniowej-sim

 


PDF
kontakt
Facebook
Twitter
Youtube
BIP
 
rss

Copyright © 2023 Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego