NIST - powrót do strony głównej
Z lewej strony ozdobny napis Niepodległa po prawej stronie drukowanymi literami napis: Polska Stulecie Odzyskania Niepodległości
Strona główna » Wydarzenia NIST

Wydarzenia NIST


1 stycznia 2021 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów

Nowela ma na celu udoskonalenie funkcjonującego od lutego 2019 r. programu "Stop Smog", pilotażowego instrumentu na rzecz termomodernizacji budynków jednorodzinnych osób ubogich energetycznie, w tym wymiany nieekologicznych źródeł ciepła. Ustawa zmierza ponadto do usprawnienia działania rządowego programu program dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych "Czyste Powietrze ".

Rusza nabór wniosków do programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2021 dla samorządów

Jednostki samorządu terytorialnego do 31 grudnia 2020 r. mogą składać wnioski do programu „Opieka wytchnieniowa” edycja 2021. – Zależy nam na tym, by dostępność tego rodzaju wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów była coraz większa. Dlatego gorąco zachęcam do dołączania do programu – apeluje Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg.

Ważna pomoc w codziennym życiu. Rusza nabór do programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” - edycja 2021 dla samorządów

Ważna pomoc w codziennym życiu. Rusza nabór do programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” - edycja 2021 dla samorządów. Dla osób mniej samodzielnych wsparcie w codziennych czynnościach to ważna i potrzebna pomoc. Samorządy mogą już składać wnioski o dofinansowanie w ramach programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” edycja 2021. - Dla wielu osób takie wsparcie to szansa na bardziej samodzielne i aktywne życie - podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zachęcając do dołączenia do programu.

Zmiana nazw ponad 340 miejscowości i obiektów fizjograficznych

Zmiany przewidziane w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych wejdą w życie 1 stycznia 2021 roku. Korekty nazw obejmują łącznie 345 przypadków, w tym ustalenia jednej nazwy miejscowości, czterech nazw obiektów fizjograficznych, zmiany nazw i określeń rodzajów siedmiu miejscowości oraz czternastu obiektów fizjograficznych. Rozporządzenie przewiduje również zniesienie 37 nazw miejscowości i 282 nazw obiektów fizjograficznych tj. jezior, łąk czy lasów.

10 nowych miast na mapie Polski

Od 1 stycznia 2021 r. na mapie Polski pojawi się 10 kolejnych miejscowości ze statusem miasta. Większość z nich odzyska utracone prawa m.in. w wyniku carskich represji po powstaniu styczniowym. Po zmianach Polska będzie posiadać 954 miasta.

Ruszyła kolejna edycja dofinansowania zadań z Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów

Ministerstwo Sportu ogłosiło otwarty konkurs na dofinansowanie w 2021 roku organizacji zajęć sportowych dla uczniów, finansowany ze środków Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów (FZSdU). Łączny budżet na zadania w 2021 r. wynosi 21 mln zł, a wnioski należy składać do 21.12.2020 r.

Zaproszenie na Forum Bankowo-Samorządowe 2020 - wydarzenie w formule on-line w dniu 18 grudnia 2020 r.

Organizatorem Forum są: Związek Banków Polskich przy współpracy m.in. ze Związkiem Powiatów Polskich. Temat przewodni to "Finansowanie JST przez banki w czasach pandemii". Tegoroczne Forum jest edycją szczególną, tak jak szczególny jest rok 2020 – z uwagi na trwającą pandemię COVID-19 i związanymi z nią ograniczeniami oraz skutkami ekonomicznymi. Podczas tegorocznego Forum poruszone zostaną tematy stanu finansów JST w dobie koronawirusa oraz związanymi z nim zawirowaniami w gospodarce, oraz wpływowi na sytuację samorządów.

Konferencja on-line CPKLive, 15 grudnia 2020 r.

Podczas konferencji, która odbywać się będzie w godzinach 9.30-13.45 zostaną przedstawione plany na 2021 rok oraz obecny stan prac przy projekcie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Będzie istniała możliwość zadawania pytań prelegentom na czacie, a także za pośrednictwem połączenia telefonicznego wiceministrowi infrastruktury, Marcinowi Horale, pełnomocnikowi rządu ds. CPK. Konferencja jest bezpłatna. Liczba miejsc jest ograniczona.

Tekst jednolity rozporządzenia w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli

Rozporządzenie określa sposób odbywania stażu, rodzaj dokumentacji załączanej do wniosku o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego, zakres wymagań do uzyskania poszczególnych stopni awansu zawodowego, tryb działania komisji kwalifikacyjnych i egzaminacyjnych, wzory zaświadczeń o uzyskaniu akceptacji lub zdaniu egzaminu oraz wzory aktów nadania stopni awansu zawodowego.

Prośba o udział w ankiecie - „Monitoring rozwoju obszarów wiejskich”

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej wraz z Instytutem Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk realizują od blisko 10 lat projekt badawczy pn. „Monitoring rozwoju obszarów wiejskich”, który wykorzystuje dane pozyskane od samorządów gminnych. Ta inicjatywa realizowana jest dla potrzeb programowania i monitorowania polityki rozwoju wobec gmin w Polsce oraz polityki spójności terytorialnej. Badania te wykorzystywane są przez Komisję Europejską, OECD, FAO, ministerstwa, władze regionalne i lokalne.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych wesprze gminy, w których kiedyś działały PGR-y

Z inicjatywy MSWiA, w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, zostanie wydzielona kwota 250 mln zł przeznaczona dla gmin, w których niegdyś funkcjonowały PGR-y. - To będą środki przeznaczone na rozbudowę infrastruktury, na rewitalizację, na budowę, rozbudowę, modernizację kanalizacji, przepompowni, wodociągów, na przyłącza do sieci gazowych, na budowę infrastruktury społecznej – powiedział Minister Mariusz Kamiński. Szef MSWiA wyraził nadzieję, że program będzie doskonałym przykładem współpracy rządu z samorządem. Podkreślił też, że Rządowy Fundusz to wielki strategiczny plan ożywienia gospodarczego. - Wiążemy z nim ogromne nadzieje. To plan strategiczny szeroko rozumianego rozwoju naszego kraju – powiedział Minister.

Punkt szczepień w każdej gminie – 4 grudnia 2020 r. rusza nabór podmiotów leczniczych

Rząd ogłasza narodowy program szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Jednocześnie zaprasza podmioty wykonujące działalność leczniczą, których zadaniem będzie przeprowadzenie szczepień w populacji. Celem jest punkt szczepień w każdej gminie. W aglomeracjach i dużych miastach przewidziano dodatkowe lokalizacje w szpitalach rezerwowych. Razem minimum 8 000 punktów.

Rozpoczął się nabór do Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 2021 rok

Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ogłosił nabór do Programów Ministra w obszarze kultury i dziedzictwa narodowego na 2021 rok. Wnioski można składać do 30 listopada 2020 r.

Powołanie Pana Zbigniewa Boguckiego na stanowisko wojewody zachodniopomorskiego przez Pawła Szefernakera, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji

Powołanie nowego wojewody zachodniopomorskiego

Paweł Szefernaker, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji powołał Pana Zbigniewa Boguckiego na stanowisko wojewody.

III Konwent Marszałków Rzeczypospolitej Polskiej, 26 listopada 2020 r.

III Konwent Marszałków Rzeczypospolitej Polskiej odbył się zdalnie 26 listopada 2020 r. W wydarzeniu wzięli udział Małgorzata Jarosińska-Jedynak i Waldemar Buda, Wiceministrowie Funduszy i Polityki Regionalnej, którzy mówili o Krajowym Planie Odbudowy, Polityce Spójności na lata 2021-2027 i mechanizmie React-EU.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało o prawie 6,2 tys. nowych miejsc opieki dla dzieci do lat 3 dzięki programowi „Maluch+” w 2021 r.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przedstawiło rozstrzygnięcie edycji 2021 konkursu Maluch+ skierowanego do gmin na utworzenie nowych miejsc opieki. Dzięki niemu powstanie w Polsce w przyszłym roku prawie 6,2 tys. gminnych miejsc opieki dla dzieci do lat 3, w 190 publicznych instytucjach opieki, czyli samorządowych żłobkach, klubach dziecięcych i opiekunów dziennych.

Związek Miast Polskich zaprasza na konferencję on-line „Miasto 2020 – zarządzanie miastem”

Tematem spotkania będą trendy rozwojowe i wyzwania strategiczne dla europejskich miast na kolejne lata. Przez kolejne wtorki (24 listopada 2020 r. oraz 1 grudnia 2020 r.) w gronie ciekawych postaci, specjalistów pasjonatów miast prowadzona będzie dyskusja na temat roli i doświadczeń miast w okresie pandemii.

Eksperci Centrum Wsparcia Doradczego pomogą samorządom w odbudowie gospodarek

Centrum Wsparcia Doradczego pomoże regionom w odbudowie lokalnych gospodarek i uodporni na potencjalne sytuacje kryzysowe - poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej

Mosty dla Regionów - powstanie kolejna przeprawa w województwie lubuskim

W miejscowości Gościmiec nad rzeką Noteć powstanie nowy most. Inwestycja uzyska dotację z budżetu państwa w wysokości 560 tys. złotych na przygotowanie dokumentacji projektowej. Pozytywną opinię o dofinansowaniu budowy przeprawy w ramach Programu ”Mosty dla Regionów” przekazał wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Generalny Konserwator Zabytków wspiera inicjatywę utworzenia parku kulturowego w Ciechocinku

Inicjatywa spójnego zagospodarowania najcenniejszych elementów unikalnego zespołu uzdrowiskowego w Ciechocinku oraz ratowania zabudowy basenu termalno-solankowego powiązanego z zespołem historycznych tężni ma wsparcie podsekretarz stanu w MKiDN, Generalnego Konserwatora Zabytków prof. IH PAN Magdaleny Gawin. Wiceminister zwróciła się do burmistrza Ciechocinka o jak najszybsze podjęcie przez samorząd uchwały o utworzeniu na terenie Ciechocinka parku kulturowego.

1-20   ...   441-460   461-480   481-500   501-520   521-540   ...   1581-1598  
kontakt
Facebook
Twitter
Youtube
BIP
 
rss

Copyright © 2024 Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego