Strona główna » Wydarzenia » Wydarzenia naukowe i samorządowe w Polsce » Forum na rzecz prostego języka "Prosto i kropka", 3 października 2018 r., Warszawa

Forum na rzecz prostego języka "Prosto i kropka", 3 października 2018 r., Warszawa

A+ A-
 

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zachęca urzędy do stosowania prostszego, bardziej zrozumiałego języka w komunikacji z obywatelami. W związku tym 3 października 2018 r. w siedzibie MIiR odbyło się  Forum na rzecz prostego języka "Prosto i kropka", w którym udział wzięła Sylwia Ługowska-Bulak Zastępca Dyrektora NIST. Celem Wydarzenia było zaprezentowanie korzyści jakie niesie ze sobą zmiana stylu pisania pism urzędowych. Instytucje publiczne, które wdrożyły standardy prostej polszczyzny nie tylko poprawiły swój wizerunek, ale przede wszystkie usprawniły swoje działanie. Podczas tego wydarzenia przedstawiciele administracji rządowej podpisali deklarację współpracy w zakresie używania prostego języka.

Chcemy mówić i pisać tak, aby odbiorcy naszych komunikatów potrafili odczytać i usłyszeć to, co chcemy im przekazać. Chcemy formułować treści tak, aby mieć pewność, że odbiorca zrozumie nasz przekaz prawidłowo – to główne zapisy deklaracji.

Dr Tomasz Piekot z Pracowni Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego, wygłosił krótki wykład prezentując na przykładach w jaki sposób urzędy mogą poprawić swój styl komunikacji. Spotkanie było również okazją do dyskusji i wymiany doświadczeń jak tworzyć standardy poprawnej polszczyzny w języku urzędowym, jak poprawić i uprościć komunikatywność oraz doskonalić kompetencje językowe urzędników.

 
 
 
rss

Copyright © 2016 Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego