Strona główna » Wydarzenia » Wydarzenia NIST » I Kongres Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Łódzkiego, 19 maja 2019 r., Opoczno

I Kongres Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Łódzkiego, 19 maja 2019 r., Opoczno

A+ A-
 

19 maja 2019 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica w Opocznie po raz pierwszy gospodynie z województwa łódzkiego spotkały się na wielkim kongresie. I Kongres Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Łódzkiego zgromadził blisko czterysta siedemdziesiąt ubranych w stroje ludowe uczestniczek.  Panie prezentowały swoje wyroby kulinarne i wymieniały doświadczenia.

Inicjatorem i honorowym patronem wydarzenia był Grzegorz Schreiber, Marszałek Województwa Łódzkiego. Samorząd województwa reprezentowała Iwona Koperska, przewodnicząca sejmiku.

–  Członkinie Kół Gospodyń Wiejskich  są liderkami społeczności w których żyją i stają na straży tradycji ludowej regionu – powiedziała Iwona Koperska. -  To dzięki nim wieś jest  aktywna i nowoczesna.

Kongres miał wyjątkowego gościa - Joannę Kopcińską, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, rzecznika prasowego rządu. Pani minister miała na sobie chustę otrzymaną od koła gospodyń wiejskich.

- Pokazujecie jaka naprawdę jest Polska – powiedziała Joanna Kopcińska. - Dbacie o to, aby serce Polski, które bije na wsi biło, jeszcze mocniej. Nie da się ocenić wkładu kół gospodyń wiejskich w rozwój kultury polskiej, bo to jest bezcenne.

Joanna Kopcińska mówiła również o nowelizacji ustawy o kołach gospodyń wiejskich. Umożliwia ona ubieganie się o dotację również kołom funkcjonującym w granicach administracyjnych miast. W ubiegłym roku KWG przyznano 16 mln zł. W tym roku budżecie państwa zabezpieczono znacznie więcej pieniędzy – 40 mln zł.

Na kongres przyjechali również posłowie na sejm:  Antoni Macierewicz, Witold Waszczykowski i Robert Telus.  Ostatnim akcentem Kongresu były występy artystyczne. Na scenie zaprezentowali swoje umiejętności „Drzewiczanie”. Podsumowaniem spotkania był występ Krystyny Giżowskiej.

Oprócz Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego współorganizatorami wydarzenia byli: Starostwo Powiatowe w Opocznie, Fundacja Dar Dla Potrzebujących i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Opocznie.


galeria - foto 1
galeria - foto 2
galeria - foto 3
galeria - foto 4
galeria - foto 5
galeria - foto 6
 
 PDF
 
kontakt
Facebook
Twitter
Youtube
BIP
 
 
rss

Copyright © 2016 Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego