NIST - powrót do strony głównej
Z lewej strony ozdobny napis Niepodległa po prawej stronie drukowanymi literami napis: Polska Stulecie Odzyskania Niepodległości
Strona główna » Wydarzenia naukowe » Jednostki samorządu terytorialnego obsługiwane przez wyspecjalizowane urzędy skarbowe

Jednostki samorządu terytorialnego obsługiwane przez wyspecjalizowane urzędy skarbowe

A+ A-

Jak podano w komunikacie, Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa pracują nad zmianą właściwości wyspecjalizowanych urzędów skarbowych.

"Od 1 stycznia 2021 r. urzędy te skoncentrują się na obsłudze średnich i dużych firm oraz innych podmiotach ważnych dla gospodarki państwa. Obsługą największych firm w Polsce będzie zajmował się wyspecjalizowany urząd skarbowy o zasięgu krajowym, który powstanie na bazie I Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie" - czytamy.

 

Wyspecjalizowane urzędy skarbowe zajmą się obsługą jednostek samorządu terytorialnego, banków spółdzielczych i SKOK-ów oraz oddziałów i przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych. Dwa wyspecjalizowane urzędy skarbowe w kraju będą odpowiedzialne za wyznaczone obszary – Lubelski Urząd Skarbowy w Lublinie (podatek u źródła – WHT) oraz II Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie (m.in. fundusze emerytalne i fundusze inwestycyjne).

Wyjaśniono, że planowane zmiany są częścią Programu realizowanego obecnie przez KAS „Klient w centrum uwagi Krajowej Administracji Skarbowej”. Jego celem jest zmiana administracji skarbowej prowadząca do wzrostu efektywności jej działania oraz poprawy zadowolenia jej klientów.

Zgodnie z informacją projekt zakłada: koncentrację obsługi podmiotów z całego kraju, które prowadzą działalność o największej skali (tj. przychód/obrót netto przekraczający 50 mln euro) przez I Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie; koncentrację obsługi banków państwowych i banków krajowych prowadzonych w postaci spółek akcyjnych, krajowych zakładów ubezpieczeń i krajowych zakładów reasekuracji, podatkowych grup kapitałowych i spółek wchodzących w ich skład oraz spółek giełdowych w I Mazowieckim Urzędzie Skarbowym w Warszawie; obsługę podmiotów o dużej skali działalności (tj. przychód/obrót netto od 3 mln euro do 50 mln euro) oraz przedsiębiorców zagranicznych o dużej skali (tj. przychód/obrót netto od 3 mln euro) prowadzoną przez 19 wyspecjalizowanych urzędów skarbowych.

 

Więcej informacji na stronie:

https://samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/obsluga-jednostek-samorzadu-terytorialnego-zajma-sie-wyspecjalizowane-urzedy

 


PDF
kontakt
Facebook
Twitter
Youtube
BIP
 
rss

Copyright © 2024 Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego