NIST - powrót do strony głównej
Z lewej strony ozdobny napis Niepodległa po prawej stronie drukowanymi literami napis: Polska Stulecie Odzyskania Niepodległości
Strona główna » Wydarzenia naukowe » Jubileusz 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej

Jubileusz 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej

A+ A-

Minister Mariusz Kamiński podkreślił w liście znaczenie współpracy państw członkowskich Grupy V4 w obszarze spraw wewnętrznych i bezpieczeństwa oraz na forum Unii Europejskiej. – Dzięki naszej jedności, kluczowe interesy Europy Środkowej nie są pomijane, a nasz głos jest wyraźnie słyszalny na arenie międzynarodowej – zaznaczył szef MSWiA.
 
W liście znalazło się również nawiązanie do toczących się aktualnie prac nad Nowym Paktem na Rzecz Migracji i Azylu, w ramach których państwa Grupy Wyszehradzkiej prezentują wspólne, silne stanowisko. – Wiemy, że nasze podejście może zyskać poparcie także innych państw członkowskich. Nie stanie się to jednak bez wspólnych działań, przekonywania partnerów, wspólnego przedstawiania konstruktywnych propozycji rozwiązań – podkreślił minister Mariusz Kamiński. Wyraził także nadzieję na spotkanie ministrów w tradycyjnej formie, jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiczna.
 
- - -
30 lat temu – 15 lutego 1991 r. prezydenci Polski i Czechosłowacji oraz premier Węgier podpisali w Wyszehradzie deklarację o współpracy, co zainicjowało powstaniem tzw. Grupy Wyszehradzkiej. Jest to forma współpracy regionalnej państw Europy Środkowej, która obejmuje m.in. zagadnienia bezpieczeństwa i migracji.
 
Ministrowie Spraw Wewnętrznych cyklicznie spotykają się na forum Grupy, by omówić kluczowe zagadnienia dla resortów. Grupa Wyszehradzka jest przykładem narzędzia politycznego, które zacieśnia współpracę resortów spraw wewnętrznych i wzmacnia pozycję regionu Europy Środkowej na arenie międzynarodowej.
 
Od 1 lipca 2020 r. do 30 czerwca br. Polska sprawuje przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej.
 
Więcej informacji na stronie

 https://www.gov.pl/web/mswia/wspolpraca-wielostronna


PDF
kontakt
Facebook
Twitter
Youtube
BIP
 
rss

Copyright © 2023 Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego