NIST - powrót do strony głównej
Z lewej strony ozdobny napis Niepodległa po prawej stronie drukowanymi literami napis: Polska Stulecie Odzyskania Niepodległości
Strona główna » Wydarzenia naukowe » Konferencja „Łódzkie pełne tradycji”, 15 grudnia 2023 r., Uniejów

Konferencja „Łódzkie pełne tradycji”, 15 grudnia 2023 r., Uniejów

A+ A-

Do rozmowy o naszych tradycjach zaprosili Grzegorz Schreiber, Marszałek Województwa Łódzkiego i Józef Kaczmarek, Burmistrz Uniejowa, a miejsce konferencji nie było przypadkowe, bo zaledwie 3 km od Uniejowa leży Spycimierz. Miejscowość, w której każdego roku, od blisko 200 lat kultywowana jest jedna z najbardziej charakterystycznych tradycji regionu łódzkiego. Chodzi oczywiście o procesję Bożego Ciała z kwietnymi dywanami. - Sam uczestniczę w tym wydarzeniu od lat. Dziesiątki gatunków kwiatów, miliony płatków tworzą przepiękny dywan na uliczkach, do tego niesamowita atmosfera i wielkie zaangażowanie lokalnej społeczności – to zrobiło na mnie ogromne wrażenie, zresztą nie tylko na mnie, bo procesja przyciąga tysiące turystów – mówił Marszałek. Boże Ciało w Spycimierzu w 2021 roku zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. To trzecia tradycja z Polski, która została umieszczona na tej prestiżowej liście.

Kolejnym krokiem jest nowy program dotacyjny Urzędu Marszałkowskiego - „Łódzkie pełne tradycji”. To konkurs ofert, w którym będzie można otrzymać dofinansowanie np. na publikacje książkowe czy prasowe, które udokumentują nasze regionalne tradycje, na organizację warsztatów, kursów, szkoleń, poradników, produkcję filmów instruktarzowych, dotyczących kultury tradycyjnej.

Do konkursu będą mogły przystąpić organizacje pozarządowe. Nabór rozpocznie się za kilka dni. Oferty będzie można składać w elektronicznym generatorze wniosków witkac.pl od 21 grudnia do 11 stycznia 2024 r. Pula środków zaplanowana do rozdysponowania to pół miliona zł, a kwota dotacji to maksymalnie 25 tys. zł.

W świąteczną atmosferę wprowadziła wszystkich Uniejowska Grupa Wokalna, która wystąpiła z koncertem kolęd bożonarodzeniowych.

Więcej informacji na stronie

https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/%C5%82%C3%B3dzkie-pe%C5%82ne-tradycji-202312151625

 


PDF
kontakt
Facebook
Twitter
Youtube
BIP
 
rss

Copyright © 2024 Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego