NIST - powrót do strony głównej
Z lewej strony ozdobny napis Niepodległa po prawej stronie drukowanymi literami napis: Polska Stulecie Odzyskania Niepodległości
Strona główna » Wydarzenia naukowe » Nowe sieci szkół - prawne wskazówki dla samorządowców

Nowe sieci szkół - prawne wskazówki dla samorządowców

A+ A-

Zdjęcie ze strony Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie

Przedstawiciele samorządu terytorialnego szczebla gminnego, powiatowego i wojewódzkiego z terenu województwa lubelskiego, a także reprezentanci innych niż jednostki samorządu terytorialnego organów prowadzących szkoły zgromadzili się na Sali Błękitnej LUW. Dwie tury spotkań poświęcono uchwałom jednostek samorządu terytorialnego ws. dostosowania sieci szkół do zmian w ustroju szkolnym. Na wydarzeniu obecni byli również jego główni organizatorzy: wojewoda lubelski profesor Przemysław Czarnek oraz lubelski kurator oświaty Teresa MIsiuk.
 
Otwierając spotkanie wojewoda zaznaczył: – Chcę Państwa zapewnić, że Wydział Prawny Nadzoru i Kontroli LUW, który będzie w centrum zainteresowania przy okazji podejmowania najbliższych uchwał o sieci szkół, jest do Państwa dyspozycji (...) po to, żeby wszelkie wątpliwości, które się będą rodziły przy okazji uchwalania tych aktów prawa miejscowego u Państwa w gminach i powiatach, były rozstrzygane wstępnie, a nie następczo. Temu służy dzisiejsze spotkanie, które jest pokłosiem dwudniowej konferencji w Rawie Mazowieckiej przygotowanej przez MEN i MSWiA, na której była pani kurator oraz dyrektorzy i pracownicy z urzędu wojewódzkiego.
 
Robocze spotkania skoncentrowane były na uregulowaniach prawnych nakładających na samorządy obowiązek ustalenia nowej sieci szkół uwzględniającej powstanie 8-klasowych szkół podstawowych, 4-letnich liceów, 5-letnich techników oraz szkół branżowych. Przygotowaniu samorządów i środowiska oświatowego do sprawnego przeprowadzenia tych procedur służyły trzy prelekcje. Poza ogólną prezentacją problematyki przez mec. Michała Domagałę radcę prawnego kuratorium, omówiono szczegółowo rolę kuratora opiniującego uchwały rad gmin i powiatów (wystąpienie wicekuratora Ryszarda Golca), a także kwestie istotne z punktu widzenia nadzoru prawnego wojewody nad samorządami (zagadnienie referował zastępca dyrektora Wydziału Prawnego Nadzoru i Kontroli LUW Cezary Widomski).
 
Uchwały w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju muszą zostać podjęte przez rady gmin i powiatów do 31 marca. Wcześniej jednak muszą one uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty, który ma 21 dni na jej wydanie. Podobnie jak inne uchwały samorządów podlegają one nadzorowi prawnemu wojewody.

 

http://www.lublin.uw.gov.pl/aktualnosci/nowe-sieci-szk%C3%B3%C5%82-%E2%80%93-prawne-wskaz%C3%B3wki-dla-samorz%C4%85dowc%C3%B3w


PDF
kontakt
Facebook
Twitter
Youtube
BIP
 
rss

Copyright © 2024 Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego