NIST - powrót do strony głównej
Z lewej strony ozdobny napis Niepodległa po prawej stronie drukowanymi literami napis: Polska Stulecie Odzyskania Niepodległości
Strona główna » Wydarzenia naukowe » Nowelizacja ustawy o doręczeniach elektronicznych

Nowelizacja ustawy o doręczeniach elektronicznych

A+ A-

ak podkreślono w uzasadnieniu nowelizacji, listopadowy komunikat został opublikowany z naruszeniem art. 155 ust 12 Ustawy o doręczeniach elektronicznych, wskazującego, że ogłasza się go w terminie co najmniej 90 dni przed dniem wdrożenia rozwiązań technicznych określonym w tym komunikacie. Tymczasem komunikat zmieniający pierwotnie wyznaczoną datę wdrożenia e-doręczeń na 30 grudnia 2023 roku został ogłoszony 23 listopada br., a więc na 37 dni przed wyznaczonym terminem.

W uzasadnieniu zwrócono również uwagę, że „z powodu braku gotowości technicznej po stronie operatora wyznaczonego Minister Cyfryzacji pełniący ten urząd w dniu 22 listopada 2023 roku - pan Janusz Cieszyński zobowiązał się do podjęcia inicjatywy legislacyjnej umożliwiającej przesunięcie terminu końcowego wdrożenia ww. środków technicznych do końca 2024 roku. Taka inicjatywa jednakże na dzień złożenia projektu nie została podjęta”.

W sytuacji braku gotowości operatora wyznaczonego wypełnienie obowiązku stosowania e-doręczeń jest praktycznie i technicznie niemożliwe i niecelowe – stwierdzono w uzasadnieniu, ponieważ pomimo formalnego ustanowienia adresu do e-doręczeń, bez wdrożenia środków technicznych przez operatora wyznaczonego adres nie będzie mógł być użytkowany w sposób opisany w ustawie.

Więcej informacji na stronie

https://samorzad.pap.pl/kategoria/e-urzad/obowiazek-e-doreczen-pozniej-o-co-najmniej-trzy-miesiace-jest-projekt-ustawy

 

 


PDF
kontakt
Facebook
Twitter
Youtube
BIP
 
rss

Copyright © 2024 Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego