NIST - powrót do strony głównej
Z lewej strony ozdobny napis Niepodległa po prawej stronie drukowanymi literami napis: Polska Stulecie Odzyskania Niepodległości
Strona główna » Wydarzenia naukowe » Obowiązki starostów w kwestii rzeczy znalezionych

Obowiązki starostów w kwestii rzeczy znalezionych

A+ A-

W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy o rzeczach znalezionych. W dokumencie określono m.in. obowiązki starostów zakresie prowadzenia postępowania w zakresie przyjmowania i przechowania rzeczy znalezionych oraz poszukiwania osób uprawnionych do ich odbioru.

Zgodnie z opublikowanymi przepisami właściwy starosta ma obowiązek przechowania rzeczy znalezionych oraz poszukiwania osób uprawnionych do ich odbioru. Odebranie zawiadomienia o znalezieniu rzeczy oraz przyjęcie rzeczy do przechowania powinno być potwierdzone protokołem. Protokół sporządza się także w przypadku wskazania przez znalazcę miejsca, w którym znaleziona rzecz się znajduje. Starosta ma obowiązek zapewnić przechowywanie przekazanych przedmiotów w warunkach zapewniających ich bezpieczeństwo i trwałość. W przypadku, gdy są to rzeczy ulegające szybkiemu zepsuciu lub przechowanie ich byłoby związane z kosztami niewspółmiernie wysokimi w stosunku do ich wartości albo powodowałoby znaczne obniżenie wartości rynkowej starosta może zdecydować o sprzedaży z wolnej ręki z zachowaniem przepisów ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.


PDF
kontakt
Facebook
Twitter
Youtube
BIP
 
rss

Copyright © 2024 Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego