NIST - powrót do strony głównej
Z lewej strony ozdobny napis Niepodległa po prawej stronie drukowanymi literami napis: Polska Stulecie Odzyskania Niepodległości
Strona główna » Wydarzenia naukowe » Posterunki policji znów blisko ludzi

Posterunki policji znów blisko ludzi

A+ A-

Zdjęcie pochodzi z internetowej strony MSWiA.

Policjanci z 36 przywróconych posterunków pomagają mieszkańcom

 

Odtwarzanie posterunków

 

Tysiące spotkań i rozmów z mieszkańcami oraz praca policyjnych analityków. Tak wyglądały przygotowania do odtworzenia posterunków Policji, które zapowiadał minister Mariusz Błaszczak.

 

– Przywracamy Polakom elementarne poczucie bezpieczeństwo. To jedno z podstawowych zadań, z których odpowiedzialne państwa musi się wywiązywać. Dlatego w tym roku przywróciliśmy 36 posterunków – mówi Mariusz Błaszczak szef resortu spraw wewnętrznych rok po tym, kiedy zapowiedział reaktywację jednostek.

 

Mieszkańcy chcą posterunków

 

- Posterunek potrzebny był tutaj od zawsze. Nie wiem dlaczego został wtedy zlikwidowany. Mamy dużo jezior i przyjeżdża tutaj sporo turystów. Z pewnością się przyda – mówiła mieszanka Dobiegniewa, gdzie na początku lipca służbę w przywróconej jednostce rozpoczęli policjanci. Posterunek w Dobiegniewie został zlikwidowany 1 stycznia 2015 roku. Tym samym podzielił los ponad 400 jednostek, które zniknęły w latach 2007-2015 w okresie rządów koalicji PO-PSL. - Koncepcja policji na telefon nie sprawdziła się - wyjaśnia Mariusz Błaszczak szef MSWiA tłumacząc jeden powodów, które zadecydowały o reaktywacji jednostek. Z pewnością wiedzą o tym mieszkańcy Szumowa. Tam po likwidacji posterunku w 2013 roku mieszkańcy, żeby dotrzeć do komendy musieli jechać 16 km.

 

Decydujący głos mieszkańców  

 

- Jednym z pierwszych działań, które podjąłem jako Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji była decyzja o przywróceniu zlikwidowanych posterunków – tłumaczy Mariusz Błaszczak. Wówczas rozpoczęły się konsultacje społeczne. Policjanci rozmawiali z samorządowcami, mieszkańcami i przedstawicielami lokalnych stowarzyszeń. W całej Polsce funkcjonariusze zorganizowali 12 tys. spotkań, na które przyszło blisko ćwierć miliona osób (217 tysięcy). Najwięcej zgłoszeń w sprawie odtworzenia posterunków Policji, płynęło z województw: podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego. – To był czytelny sygnał, że to co robimy zyskuje akceptację społeczną. Mieszkańcy domagali się realnej, a nie iluzorycznej obecności policji – tłumaczy minister Mariusz Błaszczak. Zebrane informacje funkcjonariusze skonfrontowali ze swoimi analizami dotyczącymi bezpieczeństwa. W ten sposób stworzono listę miejscowości, gdzie posterunki powinny zostać reaktywowane. Działania MSWiA spotkały z zainteresowaniem samorządów. Wójtowie i burmistrzowie finansowali remont budynków przeznaczonych na siedzibę posterunków.

 

Kolejne posterunki wrócą w 2017 roku

 

Reaktywacja posterunków kontynuowana będzie w następnych latach. Tylko w 2017 roku na mapie pojawią się kolejne 32 jednostki. Łącznie do odtworzenia przewidziano jeszcze 85 posterunków.

 

Źródło: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

(https://mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/15552,Policjanci-z-36-przywroconych-posterunkow-pomagaja-mieszkancom.html )

 

Sławomir Stalmach

Z-ca Dyrektora NIST

 


PDF
kontakt
Facebook
Twitter
Youtube
BIP
 
rss

Copyright © 2024 Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego