NIST - powrót do strony głównej
Z lewej strony ozdobny napis Niepodległa po prawej stronie drukowanymi literami napis: Polska Stulecie Odzyskania Niepodległości
Strona główna » Wydarzenia NIST » Rozporządzenie w sprawie wniosku o przyznanie świadczenia ratowniczego dla OSP już obowiązuje

Rozporządzenie w sprawie wniosku o przyznanie świadczenia ratowniczego dla OSP już obowiązuje

A+ A-

Minister Mariusz Kamiński podpisał rozporządzenie, które określa wzór wniosku o przyznanie świadczenia ratowniczego dla strażaków ochotników. Rozporządzenie zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej i weszło w życie 9 lutego 2022r.

 

Świadczenie w wysokości 200 zł miesięcznie będzie wypłacane z budżetu państwa, po osiągnięciu przez mężczyznę 65., a przez kobietę 60. roku życia. Przysługuje ono strażakom OSP, którzy co najmniej przez 25 lat (druhowie) lub 20 lat (druhny) brali czynny udział w akcjach ratowniczych.

Wypłacanie świadczenia ratowniczego wynika z przepisów ustawy z 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych, która całościowo reguluje funkcjonowanie OSP i powstała w MSWiA przy udziale strażaków ochotników.

Wniosek o przyznanie świadczenia ratowniczego należy złożyć do właściwego miejscowo komendanta powiatowego (miejskiego) PSP.

Do wniosku należy dołączyć potwierdzenie bezpośredniego uczestnictwa w akcjach ratowniczych przez wymagany okres:

  • od 1 stycznia 2022 roku takie potwierdzenie stanowi dokumentacja prowadzona przez PSP;
  • w okresie od 1 stycznia 2012 roku do 31 grudnia 2021 roku potwierdzeniem jest dokumentacja PSP lub oświadczenie trzech świadków;
  • za lata wcześniejsze, tj. do 31 grudnia 2011 roku potwierdzeniem jest wyłącznie pisemne oświadczenie trzech świadków.

Osobom, które osiągnęły odpowiedni staż czynnego udziału w akcjach ratowniczych, świadczenie może zostać przyznane już od 1 stycznia 2022 roku. Warunkiem jest złożenie wniosku w ciągu 9 miesięcy od wejścia w życie ustawy o OSP, czyli od 1 stycznia br.


PDF
kontakt
Facebook
Twitter
Youtube
BIP
 
rss

Copyright © 2024 Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego