NIST - powrót do strony głównej
Z lewej strony ozdobny napis Niepodległa po prawej stronie drukowanymi literami napis: Polska Stulecie Odzyskania Niepodległości
Strona główna » Wydarzenia NIST » Święto Narodowe Trzeciego Maja 2022 w Łodzi

Święto Narodowe Trzeciego Maja 2022 w Łodzi

A+ A-

Łódzkie uroczystości, których organizatorem był Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński, zainaugurowała msza święta, którą celebrował abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki w trakcie homilii podkreślił, że jako naród jesteśmy dumni z ducha wolności zawartego w Konstytucji Trzeciego Maja. Główne obchody odbyły się przed grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie nastąpiła uroczysta zmiana warty, przemówienie wojewody łódzkiego, apel pamięci, salwa honorowa, złożenie wieńców i kwiatów, a także defilada kompanii honorowych.

 

„Przodkowie pozostawili nam wiele nauk w postaci dorobku myśli i czynu; popełnili również wiele błędów, które przyniosły Europie Środkowej ruski, jak i pruski zamordyzm. Rozwaga polityczna i prawna mądrość powinny być tarczą oraz mieczem, chroniącym nas i inne narody miłujące wolność przed pożogą barbarzyństwa, która tchnie od Moskwy. Optymizm wraz z pracowitością i przezornością muszą nam towarzyszyć, jak były u boku hetmana Żółkiewskiego, króla Batorego, czy ojców Konstytucji Trzeciego Maja i innych obrońców Europy Środkowej na przestrzeni dziejów, którzy ostatecznie zwyciężali w imię wolności”

 

– podkreśl wojewoda.

 

 Przedstawiciel Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego złożył kwiaty przed grobem Nieznanego Żołnierza.


PDF
kontakt
Facebook
Twitter
Youtube
BIP
 
rss

Copyright © 2024 Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego