NIST - powrót do strony głównej
Z lewej strony ozdobny napis Niepodległa po prawej stronie drukowanymi literami napis: Polska Stulecie Odzyskania Niepodległości
Strona główna » Wydarzenia naukowe

Wydarzenia naukowe


Okres urzędowania. Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego o kadencyjności.

Konstytucja nie zabrania ograniczenia liczby kadencji organów jednoosobowych w samorządach terytorialnych np. do dwóch od najbliższych wyborów w 2018 roku. Jest także możliwe, żeby ograniczenie dotyczyło tych włodarzy, którzy już sprawują swoje funkcje ponad dwie kadencje - oto wnioski z konferencji zorganizowanej przez Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego.

Konkurs o Nagrodę Ministra Infrastruktury i Budownictwa za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinach architektury i budownictwa oraz planowania i zagospodarowania przestrzennego.

10 lutego 2017 r. rozpoczęto nabór wniosków do Konkursu o Nagrodę Ministra Infrastruktury i Budownictwa za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinach architektury i budownictwa oraz planowania i zagospodarowania przestrzennego.

Starszy dzielnicowy - awans dla dobra wspólnoty samorządowej

W policji powstało nowe, lepiej płatne stanowisko – starszy dzielnicowy. Dzielnicowy to bardzo ważny element wspólnoty samorządowej.

Uroczysta sesja Rady Miejskiej w Morawicy. Zdjęcie pochodzi z internetowej strony MSWiA.

Cztery nowe miasta w Polsce

Z początkiem stycznia na administracyjnej mapie Polski pojawiły się cztery nowe miasta. Morawica (woj. świętokrzyskie), Opatówek (woj. wielkopolskie), Rejowiec (woj. lubelskie) i Mielno (woj. zachodniopomorskie) uzyskały prawa miejskie dzięki decyzji Rady Ministrów. Z tej okazji Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji, wziął udział 18 stycznia 2017 r. w nadzwyczajnej sesji Rady Miasta i Gminy Morawica, podczas której wręczył pamiątkowe księgi burmistrzom wszystkich czterech miast.

Grafika ze strony: freeimages.com

Ułatwienia w budownictwie

Przebudowa domów jednorodzinnych oraz wybudowanie budynku gospodarczego do 35 m2 będą możliwe teraz bez zezwolenia a także do lokalizacji zjazdu nie będzie wymagana decyzja o warunkach zabudowy. To niektóre zmiany, które wprowadza nowelizacja Prawa budowlanego, która obowiązuje od początku roku 2017.

Grafika ze strony: www.sxc.hu

Znikają gimnazja, wracają 4-letnie licea.

Gimnazja ulegają likwidacji, wracają 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcące i 5-letnie technika. W miejsce zasadniczych szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy reformujące system szkolny w Polsce. Reforma oświaty rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018.

Grafika ze strony: freeimages.com

Różne kolory śmieci

Od tegorocznych wakacji wszystkie gminy będzie obowiązywać selektywna zbiórka śmieci „u źródła".

Logo ze strony: Mieszkanie Plus Program Mieszkanie+

Mieszkanie 500 plus - samorządy wspierają program

W Bielsku Białej wbito pierwszą łopatę pod budowę mieszkań w ramach programu Mieszkanie 500 plus. Następna może być Kobyłka, gdzie podpisano list intencyjny pod budowę około 50 mieszkań na wynajem.

Zdjęcie pochodzi z internetowej strony MSWiA.

Posterunki policji znów blisko ludzi

W roku 2016 ministerstwo spraw wewnętrznych przywróciło 36 posterunków policji. W poprzednich latach zlikwidowano aż 400 posterunków w całym kraju. Kolejne posterunki wrócą w 2017 roku.

Samorządy z Mazowsza otrzymały ministerialne wsparcie

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg oraz wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł wręczyli promesy przedstawicielom samorządów z województwa mazowieckiego w ramach projektu „Wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie epidemii COVID-19”. W skali kraju wsparcie sięga 130 milionów zł. Z tej puli ponad 14 milionów zł trafi do województwa mazowieckiego.

Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna wystartuje w styczniu

Umowa o wartości ponad 460 mln złotych pozwoli co najmniej kilkunastu milionom pasażerów korzystać z przewozów kolejowych na terenie województwa podkarpackiego przez najbliższe lata, do roku 2025. Co ważne, umowa o fachowej nazwie PSC (Public Service Contract) jest pierwszą, która dotyczy nie tylko korzystania przez pasażerów z tradycyjnych przewozów regionalnych, ale także korzystania z dobrodziejstw funkcjonowania Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej.

Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna

Umowa o wartości ponad 460 mln złotych pozwoli co najmniej kilkunastu milionom pasażerów korzystać z przewozów kolejowych na terenie województwa podkarpackiego przez najbliższe lata, do roku 2025. Kontrakt dotyczy nie tylko korzystania przez pasażerów z tradycyjnych przewozów regionalnych, ale także korzystania z dobrodziejstw funkcjonowania Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej.

Ogólnopolski Zjazd Delegatów organizacji działających na rzecz osób chorych na padaczkę - 26 marca 2021 r.

26 marca 2021 r. w Urzędzie Gminy Miasta Ozorków odbył się pierwszy Ogólnopolski Zjazd Delegatów organizacji działających na rzecz osób chorych na padaczkę . Brały w nim udział osoby oraz organizacje czynnie działające na rzecz osób chorych na padaczkę. Organizatorem spotkania było Polskie Stowarzyszenie Ludzi Cierpiących Na Padaczkę Oddział Łódzki, a jego reprezentantkami Prezes Halina Chojnacka oraz Anna Owczarek. Wydarzenie poprowadziła dziennikarka i prezenterka – Magdalena Michalak. Z powodu epidemii panującej w Polsce, uczestnicy Ogólnopolskiego Zjazdu Delegatów nie mieli możliwości spotkać się osobiście. Z tego powodu spotkanie przyjęło formę konferencji online. Celem spotkania było zrzeszenie organizacji działających na rzecz chorych na padaczkę.

1-20   ...   841-860   861-880   881-893  
kontakt
Facebook
Twitter
Youtube
BIP
 
rss

Copyright © 2024 Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego