NIST - powrót do strony głównej
Z lewej strony ozdobny napis Niepodległa po prawej stronie drukowanymi literami napis: Polska Stulecie Odzyskania Niepodległości
Strona główna » Wydarzenia NIST

Wydarzenia NIST


Konferencja Inaugurująca III Kongres Demograficzny, 27 stycznia 2022r.

Konferencja Inaugurująca III Kongres Demograficzny, podczas której zaprezentowano wstępne wyniki Spisu Powszechnego, odbyła się dziś w Pałacu Prezydenckim. Wydarzenie organizowane jest pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP.

Fot. MRPiPS

Samorządy z Mazowsza otrzymały ministerialne promesy

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg oraz wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł wręczyli promesy przedstawicielom samorządów z województwa mazowieckiego w ramach projektu „Wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie epidemii COVID-19”. W skali kraju wsparcie sięga 130 milionów zł. Z tej puli ponad 14 milionów zł trafi do województwa mazowieckiego.

Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna startuje już w styczniu

Umowa o wartości ponad 460 mln złotych pozwoli co najmniej kilkunastu milionom pasażerów korzystać z przewozów kolejowych na terenie województwa podkarpackiego przez najbliższe lata, do roku 2025. Co ważne, umowa o fachowej nazwie PSC (Public Service Contract) jest pierwszą, która dotyczy nie tylko korzystania przez pasażerów z tradycyjnych przewozów regionalnych, ale także korzystania z dobrodziejstw funkcjonowania Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjne

Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna

Umowa o wartości ponad 460 mln złotych pozwoli co najmniej kilkunastu milionom pasażerów korzystać z przewozów kolejowych na terenie województwa podkarpackiego przez najbliższe lata, do roku 2025. Co ważne, umowa o fachowej nazwie PSC (Public Service Contract) jest pierwszą, która dotyczy nie tylko korzystania przez pasażerów z tradycyjnych przewozów regionalnych, ale także korzystania z dobrodziejstw funkcjonowania Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej.

Drogi w Łódzkiem z unijnym dofinansowaniem

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego dofinansuje z pieniędzy unijnych remont i przebudowę dróg na terenie gminy Wolbórz i Radomska. Wicemarszałek Zbigniew Ziemba podpisał umowy z przedstawicielami tych dwóch samorządów.

O 30 latach samorządów w rocznicę pierwszych wolnych wyborów. Sesja odbędzie się w ramach EEC on-line - w okrągłą rocznicę pierwszych wyborów.

Waldemar Buda, Andrzej Dera, Barbara Magiera, Jan Olbrycht, Piotr Uszok, Jan Olbrycht i Olgierd Geblewicz będą naszymi rozmówcami podczas sesji „30 lat samorządów - czy święto spowoduje refleksję ?”. Sesja odbędzie się w ramach EEC Online - w okrągłą rocznicę pierwszych wyborów.

Konkurs „Podkarpackie - przestrzeń otwarta” rozstrzygnięty

Zarząd Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie rozstrzygnął II nabór otwartego konkursu Zgłoszeń w ramach Programu „Podkarpackie - przestrzeń otwarta” realizowanego w 2020 roku.W ramach konkursu łącznie złożonych zostało 50 zgłoszeń. Pozytywną ocenę formalną uzyskało 46 z nich. Na podstawie rekomendacji Komisji konkursowej, która przeprowadziła ocenę merytoryczną Zarząd Województwa Podkarpackiego wybrał 22 przedsięwzięcia na łączną kwotę ponad pół miliona złotych.

Małopolskie szpitale otrzymały nowy sprzęt

Przyłóżkowy aparat RTG, hełmy do wentylacji nieinwazyjnej oraz rękawice nitrylowe – to sprzęt, który został dostarczony do małopolskich szpitali – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Zakupy zostały dofinansowane ze środków unijnych. Zrealizowano je w ramach pakietu medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej.

Aktywny jak senior

Aktywizacja społeczna, integracja wewnątrz i międzypokoleniowa, edukacja a także usługi społeczne – to główne obszary zadań Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. W ramach tegorocznej edycji dofinansowanych zostanie ponad 300 projektów na łączną kwotę blisko 38 mln zł – informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Konferencja online - Cybergov

W czwartek, 21 maja 2020 r. odbędzie się konferencja online CyberGOV - informuje Ministerstwo Cyfryzacji. Wydarzenie umożliwia wymianę doświadczeń, prezentowanie najlepszych praktyk oraz dialog między instytucjami mającymi decydujący wpływ na cyberbezpieczeństwo. Co roku uczestniczą w niej przedstawiciele urzędów centralnych, samorządów, służb mundurowych i sektora obronnego. Tegoroczne wydarzenia będzie poświęcone nowym regulacjom, wdrażaniu ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa oraz realiach funkcjonowania urzędów w Polsce.

Łódzkie wspiera sport

Modernizacja sal gimnastycznych, doposażenie boisk sportowych czy budowa siłowni zewnętrznych i placów zabaw. Takie inwestycje jeszcze w tym roku powstaną w naszym regionie, dzięki dotacjom przyznanym przez Sejmik Województwa Łódzkiego. W budżecie województwa na dofinansowanie inwestycji sportowych, jako pomoc finansowa dla samorządów lokalnych, przeznaczone zostały 3 miliony złotych. Wsparcie otrzymają 42 samorządy.

Tarcza antykryzysowa - już ponad 8,27 mld zł trafiło do przedsiębiorców

Do 8,27 mld zł wzrosła pomoc, jaką otrzymali przedsiębiorcy w ramach tarczy antykryzysowej - informuje Ministerstwo Rozwoju.


DOŁĄCZ DO KRONIKI ŻYCZLIWOŚCI !

Biuro Programu "Niepodległa" zachęca do dzielenia się informacją o pomocy w czasie epidemii. Instytucje, organizacje i osoby prywatne, którzy organizują pomoc, doświadczyły jej lub słyszeli o inicjatywach pomocowych dla ludzi, systemu zdrowia i firm w potrzebie, prosimy o dzielenie się tymi informacjami na stronie niepodlegla.gov.pl poprzez narzędzie „Kronika życzliwości". Potrzebującym pozwala ono na łatwe wyszukanie wsparcia w miejscowościach, w których mieszkają lub działają. Szczegółowe informacje w załączniku oraz na stronie https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/dolacz-do-kroniki-zyczliwosci/

Paweł Szefernaker nowym Pełnomocnikiem Rządu ds. Współpracy z Samorządem Terytorialnym

Na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Premier Mateusz Morawiecki powołał Pawła Szefernakera na stanowisko sekretarza stanu w MSWiA. Akt powołania wręczył minister Joachim Brudziński.

Poradnik „Hymn Polski” czyli jak śpiewać z szacunkiem i bez błędów.

Najnowsza publikacja MSWiA dotycząca symboli narodowych zatytułowana „Hymn Polski” powstała z myślą o wszystkich, którzy chcą śpiewać nasz hymn z szacunkiem. Jej autorami są Przemysław Rey - dyrektor Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie i Małgorzata Gańska - kustosz tego Muzeum.

Ustawa scaleniowa - początek samorządu w Polsce. Kartka z kalendarza.

Zastępując wrogą administrację zaborców powstał samorząd terytorialny w Polsce. Udało się scalenie kraju - pisał Żeromski - z trzech połówek złożonego. Przypomnijmy niektóre elementy i zapisy ustawy scaleniowej z 1933 r.

Zapomniane międzynarodowe partnerstwa samorządów.

Samorządy chwalą się, że posiadają międzynarodowe umowy partnerskie. Realnie jednak współpraca obumiera. Leszno (Wlkp.) przejrzało swoje zagraniczne umowy.

Flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma zawsze pierwszeństwo.

Na terenie naszego kraju flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami.

Okres urzędowania. Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego o kadencyjności.

Konstytucja nie zabrania ograniczenia liczby kadencji organów jednoosobowych w samorządach terytorialnych np. do dwóch od najbliższych wyborów w 2018 roku. Jest także możliwe, żeby ograniczenie dotyczyło tych włodarzy, którzy już sprawują swoje funkcje ponad dwie kadencje - oto wnioski z konferencji zorganizowanej przez Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego.

1-20   ...   1501-1520   1521-1540   1541-1560   1561-1580   1581-1600   1601-1605  
kontakt
Facebook
Twitter
Youtube
BIP
 
rss

Copyright © 2024 Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego