NIST - powrót do strony głównej
Z lewej strony ozdobny napis Niepodległa po prawej stronie drukowanymi literami napis: Polska Stulecie Odzyskania Niepodległości
Strona główna » Wydarzenia NIST

Wydarzenia NIST


Tarcza antykryzysowa - już ponad 8,27 mld zł trafiło do przedsiębiorców

Do 8,27 mld zł wzrosła pomoc, jaką otrzymali przedsiębiorcy w ramach tarczy antykryzysowej - informuje Ministerstwo Rozwoju.


DOŁĄCZ DO KRONIKI ŻYCZLIWOŚCI !

Biuro Programu "Niepodległa" zachęca do dzielenia się informacją o pomocy w czasie epidemii. Instytucje, organizacje i osoby prywatne, którzy organizują pomoc, doświadczyły jej lub słyszeli o inicjatywach pomocowych dla ludzi, systemu zdrowia i firm w potrzebie, prosimy o dzielenie się tymi informacjami na stronie niepodlegla.gov.pl poprzez narzędzie „Kronika życzliwości". Potrzebującym pozwala ono na łatwe wyszukanie wsparcia w miejscowościach, w których mieszkają lub działają. Szczegółowe informacje w załączniku oraz na stronie https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/dolacz-do-kroniki-zyczliwosci/

Paweł Szefernaker nowym Pełnomocnikiem Rządu ds. Współpracy z Samorządem Terytorialnym

Na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Premier Mateusz Morawiecki powołał Pawła Szefernakera na stanowisko sekretarza stanu w MSWiA. Akt powołania wręczył minister Joachim Brudziński.

Poradnik „Hymn Polski” czyli jak śpiewać z szacunkiem i bez błędów.

Najnowsza publikacja MSWiA dotycząca symboli narodowych zatytułowana „Hymn Polski” powstała z myślą o wszystkich, którzy chcą śpiewać nasz hymn z szacunkiem. Jej autorami są Przemysław Rey - dyrektor Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie i Małgorzata Gańska - kustosz tego Muzeum.

Ustawa scaleniowa - początek samorządu w Polsce. Kartka z kalendarza.

Zastępując wrogą administrację zaborców powstał samorząd terytorialny w Polsce. Udało się scalenie kraju - pisał Żeromski - z trzech połówek złożonego. Przypomnijmy niektóre elementy i zapisy ustawy scaleniowej z 1933 r.

Zapomniane międzynarodowe partnerstwa samorządów.

Samorządy chwalą się, że posiadają międzynarodowe umowy partnerskie. Realnie jednak współpraca obumiera. Leszno (Wlkp.) przejrzało swoje zagraniczne umowy.

Flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma zawsze pierwszeństwo.

Na terenie naszego kraju flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami.

Okres urzędowania. Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego o kadencyjności.

Konstytucja nie zabrania ograniczenia liczby kadencji organów jednoosobowych w samorządach terytorialnych np. do dwóch od najbliższych wyborów w 2018 roku. Jest także możliwe, żeby ograniczenie dotyczyło tych włodarzy, którzy już sprawują swoje funkcje ponad dwie kadencje - oto wnioski z konferencji zorganizowanej przez Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego.

Konkurs o Nagrodę Ministra Infrastruktury i Budownictwa za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinach architektury i budownictwa oraz planowania i zagospodarowania przestrzennego.

10 lutego 2017 r. rozpoczęto nabór wniosków do Konkursu o Nagrodę Ministra Infrastruktury i Budownictwa za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinach architektury i budownictwa oraz planowania i zagospodarowania przestrzennego.

Uroczysta sesja Rady Miejskiej w Morawicy. Zdjęcie pochodzi z internetowej strony MSWiA.

Cztery nowe miasta w Polsce

Z początkiem stycznia na administracyjnej mapie Polski pojawiły się cztery nowe miasta. Morawica (woj. świętokrzyskie), Opatówek (woj. wielkopolskie), Rejowiec (woj. lubelskie) i Mielno (woj. zachodniopomorskie) uzyskały prawa miejskie dzięki decyzji Rady Ministrów. Z tej okazji Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji, wziął udział 18 stycznia 2017 r. w nadzwyczajnej sesji Rady Miasta i Gminy Morawica, podczas której wręczył pamiątkowe księgi burmistrzom wszystkich czterech miast.

Starszy dzielnicowy - awans dla dobra wspólnoty samorządowej

W policji powstało nowe, lepiej płatne stanowisko – starszy dzielnicowy. Dzielnicowy to bardzo ważny element wspólnoty samorządowej.

Grafika ze strony: freeimages.com

Ułatwienia w budownictwie

Przebudowa domów jednorodzinnych oraz wybudowanie budynku gospodarczego do 35 m2 będą możliwe teraz bez zezwolenia a także do lokalizacji zjazdu nie będzie wymagana decyzja o warunkach zabudowy. To niektóre zmiany, które wprowadza nowelizacja Prawa budowlanego, która obowiązuje od początku roku 2017.

Grafika ze strony: www.sxc.hu

Znikają gimnazja, wracają 4-letnie licea.

Gimnazja ulegają likwidacji, wracają 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcące i 5-letnie technika. W miejsce zasadniczych szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy reformujące system szkolny w Polsce. Reforma oświaty rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018.

Logo ze strony: Mieszkanie Plus Program Mieszkanie+

Mieszkanie 500 plus - samorządy wspierają program

W Bielsku Białej wbito pierwszą łopatę pod budowę mieszkań w ramach programu Mieszkanie 500 plus. Następna może być Kobyłka, gdzie podpisano list intencyjny pod budowę około 50 mieszkań na wynajem.

Zdjęcie pochodzi z internetowej strony MSWiA.

Posterunki policji znów blisko ludzi

W roku 2016 ministerstwo spraw wewnętrznych przywróciło 36 posterunków policji. W poprzednich latach zlikwidowano aż 400 posterunków w całym kraju. Kolejne posterunki wrócą w 2017 roku.

Grafika ze strony: freeimages.com

Różne kolory śmieci

Od tegorocznych wakacji wszystkie gminy będzie obowiązywać selektywna zbiórka śmieci „u źródła".


Spotkanie na Wydziale Zarządzania UŁ

W dniu 10 maja 2016 r. na Wydziale Zarządzania UŁ odbyło się spotkanie dyrektora NIST dr Iwony Wieczorek z Prof. dr hab. Tadeuszem Markowskim - kierownikiem Katedry Zarządzania Miastem i Regionem.


1-20   ...   1361-1380   1381-1400   1401-1420   1421-1440   1441-1454  
kontakt
Facebook
Twitter
Youtube
BIP
 
rss

Copyright © 2023 Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego